Dr. Fatih AdanacıoğluOPR. DR. FATİHADANACIOĞLUMenü

Kürtaj

KÜRTAJ

Kürtaj Adana

Kürtaj özellikle daha önce kürtaj olmayan bayanlar için merak konusu olan bir işlem. Kürtaj Adana olmaya karar verdikten sonra korku ve endişeleriniz olabilir. Bu korku ve endişeleriniz son derece normaldir çünkü böyle bir durum daha önce hiç başınıza gelmedi.

Biz insanlar daha önceden tecrübe etmediğimiz bütün olay ve durumlara endişeyle ve tedirginlikle yaklaşırız. Çünkü başımıza kötü bir olay gelmesinden korkarız. Ama şunu bilin ki bu konuda çok tecrübeli bir kadın doğum uzmanı olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki korku ve endişeleriniz tamamen yersizdir yani korkmanız gereken bir durum yoktur.

Şimdi vereceğim bilgiler sayesinde kürtajdan korkmayacak ve ne kadar güvenli bir işlem olduğunu anlayacaksınız. Ayrıca akılınıza takılan tüm soruların yanıtlarını yazımda bulacaksınız. Aklınıza onlarca soru gelebilir.

Kürtaj Fiyatları 2019 Adana

Kürtaj Fiyatları Adana ilinde farklı yerlerde ücretlendirilebilmektedir. Fakat genelde ortalama bir fiyat verilir. Kliniğimiz en uygun fiyata en iyi hizmeti verme ilkesiyle çalışmaktadır. İletişim numaralarımızdan kliniğimizi çekinmeden gönül rahatlığıyla arayarak fiyat ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj İçerik Haritası

Öncelikle bu durumun her kadının başına gelebileceğini unutmayın artık kendinizi yiyip bitirmeyin istenmeyen gebelik milyonlarca kadının başına gelen özel bir durumdur yani dünyada sadece sizin karşılaştığınız bir sorun değil.

Eğer bu işlemi yaptırma kararını aldıysanız artık kendinizle hesaplaşmayı bırakın ve çözüm yoluna odaklanın. Çünkü yakınma süreciniz uzadıkça psikolojiniz daha derinden etkilenecektir. Şimdi merak edilen soruları tek tek gözden geçirelim.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj anestezi altında rahim ağzı yoluyla rahimin içine uygun plastik vakum kanüllerle girilip rahim içeriğinin yani fetüs ve fetüs eşinin vakumlama yoluyla alınarak rahmin içini boşaltma işlemidir. Ağrısızdır ve yaklaşık 10 dakika sürer.

Kürtaj Nasıl Yapılır? Kürtaj Nasıl Olunur?

Pek çok kişi kürtaj operasyonunu düşünmeden önce araştırma yapar ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. Ancak en doğru bilgiyi, muayeneden sonra doktorunuz verebilir. 10 haftadan büyük ve küçük gebeliklerde kürtaj farklı yöntemler kullanılarak yapılır.

10 haftadan küçük olan gebeliklerde; tüm dünyada kullanılan vakum yöntemi tercih edilir. Vajinaya yerleştirilen bir çubuk aracılığı ile çekilen gebelik ürünü, 5 – 10 dakika gibi kısa bir sürede temizlenir. Bu esnada hastaya anestezi verilir ve derin bir uykuda olan hastanın uyanması da 10 dakika kadar sürer. Toplamda (kürtaj ve kürtaj sonrası ayılma) yarım saat içinde biten ve kısa sürede normal hayata dönülebilen bir işlemdir.

Kürtaj için evli kadınların eşlerinden izin almaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük olanların da ailelerinden izin almaları gerekmektedir ki bu konu çok tartışmalıdır. 10 haftadan büyük gebeliklerde kürtaj nasıl yapılır? derseniz, bu durum yasal değildir. Vakum yöntemi ile başarılı sonuçlar elde edilemeyeceğinden daha kapsamlı bir operasyona gerek duyulur.

Kürtaj sonrası kısa sürede günlük hayata dönülebilir. Ancak 10 haftadan büyük gebeliklerde daha fazla ağrı duyulabileceğinden, bir süre istirahat gerekebilir. İşlemden bir hafta sonra kontrol amaçlı muayene yapılır. Kontrol Muayenesinden sonra cinsel ilişki ve denize-havuza girmek açısından sizi bilgilendireceğiz. Kürtajdan sonra 5. ya da 6. haftalarda regl olmaya başlarsınız.

kürtaj adana

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakum özel olarak dizayn edilmiş negatif basınç oluşturarak rahim içeriğinin temizlenmesini sağlayan tıbbi bir alettir. Böylelikle rahminizin içi kazınmamış olur ve rahim içine bir sefer girildiğinden rahminiz mikrobik ortamlardan uzak tutulmuş olur.

Kürtaj Yasal Süresi

Tüm dünyada tartışmalı konulardan olan kürtaj konusu, ülkemizde de dönem dönem gündeme gelmektedir. Özellikle istenmeyen gebeliklerde yasal süreç dikkate alınmadan yasal olmayan şekillerde yapılan bu gebelik sonlandırma yöntemi, adeta bir doğum kontrol yöntemi gibi görüldüğü için, yasal sınırlamalar getirilmiştir.

Ülkemizde 10 haftadan küçük gebelikler, yasal olarak sonlandırılabilmektedir.

Kürtaj işlemini daha detaylı incelemek için, önce bir tanım yapmak gerekir. Kürtaj gebeliğin sonlandırılması anlamına gelmektedir. Kadınlar arasında "çocuk aldırma" diye de kullanılır. Bir vakum yardımı ile 10 haftadan küçük gebeliğin sonlandırılması ve gebelik ürününün yok edilmesi anlamına gelir. Kürtaj için ilerleyen haftalarda gebeliğin zorunlu olarak sonlandırılması durumunda, daha ciddi bir operasyon gerekmektedir. Kürtaj Adana kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından hastanelerde, kliniklerde ya da doktor muayenelerinde yapılmaktadır.

Kürtaj işlemine geldiğimde neler yaşayacağım?

Öncelikle görüşmeye alınırsınız aklınızdaki sorularınız cevaplanır kan grubunuz sorulur ardından ultrasonografi ile gebelik haftası belirlenir. Bunu takiben anestezi alırsınız ve işlem başlar. Kürtaj sırasında derin uykuda olursunuz ve hiç bir şey hissetmezsiniz. İşlem sonrası uyandırılırsınız ve 10 dakika dinlenip kendinize gelirsiniz.

Kürtaj sırasında başıma bişey gelir mi? Kürtaj Güvenli mi?

Kürtaj tecrübeli ellerde çok güvenli bir işlemdir. Dünyada her gün binlerce kürtaj olmaktadır.Kürtaj sırasında kullandığımız kanüller gelişmiş ülkeler olan Avrupa ve Amerikan standartlarına uygun ve son derece yumuşaktır. Yapılan anestezide kullanılan ilaçlar dünyada her gün on binlerce kişiye uygulanan çok uzun yıllardır kullanılıp güvenliliği ispatlamış son derece güvenli ilaçlardır.

Doğurganlığınız kesinlikle etkilenmez hatta defalarca kürtaj olmuş kadınlar istediklerinde yine rahatlıkla gebe kalabilmektedirler. O yüzden korkmanızı gerektiren bir durum yoktur. 15 yılı aşkın tecrübemiz ve rahminize zarar vermeyen son teknolojik tıbbi ekipmanlarımızla her zaman yanınızdayız.

Kürtajda yapılan anestezi güvenli mi?

Yapılan anestezi son derece güvenlidir. Kürtaj yapılırken kullanılan anestezik madde dünyada uzun yıllardır kullanılan ve her gün milyonlarca insanın anestezisinde kullanıllan son derece güvenli bir ilaçtır. Alanında son derece tecrübeli ve deneyimli anestezi uzmanlarıyla çalışmaktayız. Anestezi öncesi mutlaka 5-6 saat kadar hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Yani kürtaja aç ve susuz gelmelisiniz.

Kürtaj ne kadar sürüyor?

Kürtaj kısa sürer ve yaklaşık 10 dakika sürer. Kürtaj sonrası yine 10 dakikada kendinize gelirsiniz.

Kürtaj sonrası ağrım olur mu? Kürtaj sonrası ağrı

Kürtaj sonrası kasık ağrısı şeklinde hafif ağrınız olur. Ağrınız çok uzun sürmez ve kısa zamanda geçer.

Kürtaj sonrası kanama

Rahim içi tamamen temizlendiği için kürtaj sonrası kanamanız çok olmaz, sadece lekelenme şeklinde kan görürsünüz.

Kullanmam gereken ilaç var mı?

Kürtaj sonrası size antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat etmem gerek?

Kürtaj sonrası ilaçlarınızı düzenli almalısınız. On gün cinsel münasebetten kaçının. Vajinanın içini su ile yıkamayın. İlk duşunuzu ertesi gün yapın. Bir hafta sonra kontrole gelin. Eğer kan uyuşmazlığınız varsa üç gün içinde kan uyuşmazlığı iğnesi yaptırın. Kürtaj sonrası ilk adetiniz 35-40 gün sonra olacağından günüm geçti endişesine kapılmayın.

Kürtaj zararları var mı?

Kürtaj özellikle bizim gibi tecrübeli ellerde son derece güvenli bir işlemdir. Gerek kürtaj işlemi sırasında gerekse kürtaj sonrasında sağlık açısından kürtajın size hiçbir zararı olmaz.

İlaçla kürtaj olur mu?

Sanıldığının aksine ilaçla kürtaj olmaz hatta kürtaj için alternatif yollar kullanan kadınlar bir çok ciddi yan etkilerle karşılaşmakta ve sonuçları ağır olabilmektedir. Kürtaja yardımcı bazı ilaçlar vardır fakat bu ilaçlar rahminizi temizlemez ayrıca çok kanama yapabilir ve çok ciddi kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca bu ilaçların alınıp satılması yasaklanmıştır.

Kürtaj olan bir kadının rahmi zarar görür mü?

Tecrübeli ellerde özenle yapılan ve soft kürtaj aletlerinin kullanıldığı durumda rahminiz zarar görmez. İşlemlerimizde bu özelliklere sahip son teknolojik aletler kullanılmakta olup yılların tecrübesi ile son derece güvenli ve hijyenik kürtaj deneyimi yaşamanızı sağlamaktayız.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj ilk anda istenmeyen gebeliğin sonlandırılması olarak akla gelse bile, bazen teşhis ve tedavi amacıyla da hekimlerin başvurduğu bir yöntem olarak biliniyor. Kadınların hayatlarında bir dönem karşılaşabileceği tıbbi sorunlar arasında sayılıyor. Bu konuda neden oldu, başıma neden geldi, bir an önce çaresine bakmalıyım gibi düşüncelerden öte sağlık açısından kürtajın ilgili sağlık kuruluşlarında yapılması şart. Merdiven altı kürtajlar olarak tanımlanabilecek uygulamalar kadınlara çok daha kalıcı dertler açabildiği gibi durdurulamayan kanamalar sonucunda ölümlere bile neden oluyor.

Kürtaj sonrası yaşanabilecek normal durumlar

Gebelik sonlandırma amaçlı yapılan bir kürtajdan sonra yeniden ultrason yapılarak rahmin son durumu kontrol edilir. Böylece gebeliğin sonlandırıldığından emin olunur. Sağlıklı yapılan bir kürtaj büyük bir operasyon değildir. Günde üç dört ped değiştirecek kadar lekelenme yaşanabilir. Yani kürtaj sonrası kanama bu orandaysa normaldir. İlk haftadan sonra bile bu lekelenmeler bazen miktarı artarak devam edebilir ama giderek azalır. Bu rahimde pıhtılaşan kanın dışarı atımıdır ve telaş yaratıcı bir durum değildir. Biraz ağrı da yapabilir. Her kürtaj sonrası ağrı az miktarda görülür.

Kürtaj sonrası ilk adetimi ne zaman görürüm?

Kürtajdan sonra yeniden adet görmeye başlamak vücudun tamamen iyileştiğinin en önemli kanıtıdır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak kürtajdan sonra 35-45 gün geçince kadının yeniden adet görmeye başlaması gerekir. Bu süre bittiği halde kürtaj sonrası adet görmediyseniz vakit geçirmeden doktorunuza bu durumu bildirin.

Kürtaj olan bir kadın istediğinde tekrar gebe kalabilir mi?

Tecrübeli ellerde bir değil defalarca kürtaj bile olsanız yine gebe kalabilirsiniz. Yılların deneyimi ve tecrübesiyle her zaman yanınızdayız. Kürtaj sonrası yıkanabilirsiniz ama 15 gün süreyle bunu duş alma olarak yapın, oturarak yıkanmaktan ve genital bölgeyi su ile temas ettirmekten kaçının. Aynı şekilde havuza veya denize girmeye de ara verin. Bu süre içinde vajinal tampon kullanılmamasını da öneririz. Doktorların özellikle bahsettikleri bir husus 15 gün süre ile cinsel ilişkiden kaçınmak olacaktır. Bu tedbirler sağlıklı bir yaşamı size geri getirecektir, mutlaka uygulayınız.

Kürtaj sonrası alınacak önlemlerin başında gebelikten korunmak da gelir. Çünkü kürtajdan sonraki üç hafta içinde yumurtlama (ovulasyon) yeniden başlar.

Kürtajların psikolojik etkileri

Fiziksel bazı güçlükler yarattığı gibi özellikle istenmeyen gebelikler hem kürtaj öncesi hem de sonrasında kadınları psikolojik olarak da zorlamaktadır. Gebeliğin 10. haftasına kadar kürtaj olma kararı annenin yaşı 18'den büyükse kadına aittir. Yaş küçükse ebeveynlerin izni alınmaktadır. Her ne olursa olsun kürtaj zor bir karardır. Eğer yaptırmaya karar verdinizse artık bu konu hakkında düşünmemek yapılacak en iyi şeydir. Uygulama olup bittikten sonra da, kürtaj sonrası psikolojisi için bir an önce kendi sağlığınızı düşünün ve doktorunuzun öğütlerine kulak verin. Örneğin kürtaj sonrası size verilecek ilacı ve mikrop kapmayı önleyecek antibiyotiği almayı ihmal etmeyin.

Dünya da ve Türkiye de Kürtaj

Kürtaja bakış açısı tüm dünyada bölgesel olarak farklı olabilmektedir. Dinsel ve ahlaki açıdan her zaman tartışma konusu olmaktadır. İsteğe bağlı kürtaj haftaları her ülkede değişiklikler gösterebilmektedir. Örneğin Türkiye de kürtaj sınırı 10. Hafta iken İngilterede 24. Haftaya kadar isteğe bağlı kürtaj yapılabilmektedir. Amerikanın bir çok eyaletinde de 24. Haftaya kadar kürtaj yasal olarak serbesttir. Bunun sebebi 24. Haftadan küçük olan anne karnındaki bebeğin yaşama kapasitesine sahip olamaması olarak gösterilmiştir. Kürtajın yasaklandığı dönemler olmuştur. Fakat bu yasak beraberinde bir çok felaketi getirmiştir.

Kürtaj yaptıramayan kadınlarda intihar girişimi artmıştır. Ayrıca kendi kendilerine düşük yapmak için bir çok uygunsuz yol denediklerinden bir çok masum kadın ölmüştür. Babasız bir çok çocuk dünyaya gelmiştir ve doğum yapanlar kötü olarak damgalanmışlar ilaveten sosyal olarak çok kötü durumlarla karşı karşıya kalmışlardır. Bu nedenlerden ötürü kürtajın serbestleşmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Her insan hata yapabilir "yapmasaydı, etmeseydi" gibi yorumlar yapmak insanlıkla bağdaşmaz. Bunun herkesin başına gelebilecek bir durum olduğunu unutmamalıyız.

Adana da Kürtaj yapan yerler

Kliniğimiz Adana ilinde olup Adana kürtaj, Mersin kürtaj, Osmaniye kürtaj, Tarsus kürtaj, İstanbul kürtaj, Ankara kürtaj gibi çevre ve uzak illerimizden gelen hastalarımıza da hizmet vermekteyiz.

Kimler Kürtaj Olabilir?

Kürtaj olmak, istenmeyen gebeliklerde daha çok tercih edilen bir durumdur. Yasal olarak 10 haftalık gebelik süresinin geçmediği hamileliklerde kürtaj yapılır. 10 haftadan büyük gebeliklerde de, bebeğin ya da annenin sağlığını bozucu durumlar söz konusunda yapılır. Onun dışında kimler kürtaj olabilir? derseniz, sıklıkla kürtaj gerektiren durumlar;

 1. Sağlık açısından zorunluluk gerektiren durumlarda (düşük, sorunlu gebelik v.s.),
 2. Tecavüz sonucu hamile kalma durumunda,
 3. Annenin çocuğu doğurmak istemediği durumlarda,
 4. Bebeğin anne karnında öldüğü durumlarda kürtaj yapılır.

Siz sevgili okuyucularıma ve hastalarıma Kürtaj hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım hepinize sağlıklı günler dilerim...

HASTA YORUMLARI
 • Z
  ZEK***30.07.2019

  Kürtaj işlemini kaçıncı haftaya kadar gerçekleştiriyorsunuz ve işlem masrafı ne kadar bu konu hakkında net bilgi alabilir miyim?

  DR. FATİH ADANACIOĞLU

  10 haftaya kadar kürtaj işlemini yaptırabilirsiniz ücreti iletişim numaramızdan öğrenebilirsiniz

 • C
  CAN***22.07.2019

  Fıyat nedir acaba

  DR. FATİH ADANACIOĞLU

  iletişim numaramızdan detaylı bilgi alabilirsiniz

 • A
  ASU***18.07.2019

  Kürtaj ve fiyatları hakkında bilgi almak istiyorum

  DR. FATİH ADANACIOĞLU

  Meraba iletişim numaramızı gönül rahatlığıyla arayıp bilgi alabilirsiniz

SORU SOR
Op. Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340533 683 3334