Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Bekarlarda Yumurta Dondurulması

Bekarlarda Yumurta Dondurulması

Bekarlarda Yumurta Dondurulması ve Sonrası

Yumurta yani oosit dediğimiz vücudun en büyük hücresi çok kıymetlidir. Milyonlarca sperm eşey hücresi varken yumurtanın ayda bir tane üretilmesi yumurtanın ne kadar önemli olduğuna işaret eder. Bir kadın ilk adetini gördüğünde sahip olduğu yumurta rezervi yaklaşık 400 000 dir. Bu sayı fazla görünsede her ay yaklaşık 1000 yumurtanızın öldüğü yani atreziye uğradığı göz önüne alındığında normal bir sayı olduğu anlaşılır. Bu 1000 yumurtadan sadece bir tanesi  dominant olur ve yumurtlamaya gider ve tüplere düşüp rahme doğru yol alır. Bu yumurta tüplerde spermle karşılaşırsa zigota dönüşüp rahme gömülür ve embriyo olarak gebelik devam eder.

Günümüzde evlilik yaşları gerek sosyal gerek ekonomik, gerek kariyer gibi daha bir çok nedenle gecikmektedir. Bazen ikinci evlilikler ileri yaşlarda yapılmakta ve yeni evliliklerde eski evlilikten olan çocuk olsa dahi yeniden çocuk istenebilmektedir. Lakin bu durumlarda hayatın acı bir yüzü karşımıza çıkmaktadır;yaşlanma!! Yaşlanma kadında yumurta rezervini düşürür ve dahası yumurta kalitesini kötü etkileyerek gebelik oluşmasına engel olur yada kötü embriyolara neden olarak anomalili çocuklara neden olabilir. Ayrıca ileri yaşlarda düşük sıklığı kat be kat artmaktadır.o kadarki ; tüp bebek bile yaptırsanız 35-38 yaş arası gebe kalama şansınız %35  38-40 yaş arası %25 40-42 yaş arası %15 42 üstü ise sadece ve sadece %5 tir. Halbuki 35 yaş altı %70 lere varabilmektedir. Bu durumun olmasının temel sebebi yumurta sayınızın ve kalitesinin azalmasıdır. Yani yumurta yaşlanması söz konusu olmaktadır.

Yukarda bahsettiğimiz durumlardan anlaşılıyorki gebe kalma şansınız ne kadar gençseniz o kadar fazla yani genç yumurtayla yaşlı yumurta bir olmaz. Günümüzde ileri yaş hastalarda gebelik şansını artırmak için array cGH fish gibi genetik tarama testleri ile kaliteli embriyo yakalayıp rahme koyup implantasyon ve gebelik şansını artırıyoruz.

Diğer yandan intrasitoplazmik enjeksiyonlarla sitoplazma transferi yapılıp mitokondri sayısı artırılıp yumurta daha genç ve kaliteli yapılmaya çalışılmaktadır fakat bunlar çok yeni çalışmalar olup sonuçlar belli değildir.

Peki evli değilsiniz ve yakın gelecekte de böyle bir durum söz konusu değil. Ne yapmamız gerek?

Yaşınız ileriyse özellikle 35 yaş ve üzeriyse ve çocuk istiyorsanız yumurtanızı en kısa zamanda dondurmanızı tavsiye ederim. Çünkü çocuk sahibi olma şansınız siz 43 yaşında dahi evlenseniz yumurtalarınız dondurduğunuz yaşta kalır. Yani gebe kalma ihtimaliniz yumurta dondurma yaşınızdaki gebe  kalma ihtimalinizle aynıdır.

Ülkemizde yaklaşık iki yıldır yasal olan yumurta dondurma işleminde muayenehanemize başvurduğunuzda ilaçlar yardımıyla yumurtalarınız uyarılıp olgunlaştığında çatlatılıp toplanır ve dondurularak saklanır. Resmi saklanma süresi 5 yıldır.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234