Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Klitoral Hudoplasti (klitoris Hudoplasti)

Klitoral Hudoplasti (Klitoris Hudoplasti)

Klitoris Hudoplasti

Klitoral Hudoplasti (klitoris hudoplasti) ameliyatı, vulvanın tepesinde bulunan klitoris bezinin üstünü örten cildin estetik operasyonudur. Klitoris kadın cinselliğinin ve zevkinin hayati bir parçasıdır.

Klitoris küçük bir yumru gibi görünse de aslında çoğu insanın farkında olmadığı şey, klitoral sinirlerin vajinanıza doğru uzanıyor olmasıdır.

Klitoral hood yani Türkçe ismi olan klitoral başlık veya (sünnet derisi) klitorisin dış kısmını kaplayan deridir ve klitorisi sürtünmeden korumak için tasarlanmıştır.

Klitorisin sürekli ovalanması aşırı uyarıma, ağrıya veya duyarsızlaşmaya neden olabilir, bu nedenle klitoral başlık kadın anatomisinin önemli bir parçasıdır. Bazı kadınlarda klitoral başlıkta fazla doku vardır ve cinsel organlarınızın görünümünde rahatsızlık veya utanç yaratır.

Kozmetik Jinekoloji ve Estetik'te klitoral başlıktaki fazla deri kadınlar için rahatsız edici bir sorun olabileceğinden, klitoral başlık küçültme olarak bilinen bir prosedür uyguluyoruz.

Klitoral Hudoplasti Nedir, Nasıl Yapılır?

Klitoris küçültme ameliyatı yani klitoral hoodoplasty, kavram olarak aynı zamanda bir hoodektomi veya klitoropeksi olarak da bilinir ve klitorisi örten ciltteki fazlalığı oluşturan sarkık cildin genel boyutunu ve uzunluğunu azaltmak için cerrahi bir prosedürdür. Bu prosedür klitoral başlığın dışa doğru uzanan çıkıntısını azaltır, görünümü iyileştirir ve dış genital bölgenizle daha orantılı hale getirir. İşlemde klitorisin kendisine karışılmaz sadece üstünü örten cilt küçültülür. Tek başına veya labioplasti ile birlikte yapılabilir.

Estetiğe uygun dikiş materyalleri kullanıldığından iz kalmaz. Hastalar genellikle beraberinde labioplastide yaptırmak istemektedirler. Bunun nedeni genellikle her iki bölgedede sarkıklık ve büyük olmasındandır. Klitoral hudoplasti ameliyatının amacı, klitoral başlığın işlevini etkilemeden görünümünü iyileştirmektir.

Dokunun fazla kıvrımları veya uzunluğu kesilerek, daha az belirgin görünmesine neden olurken, aynı zamanda klitorisi uygun şekilde korumak için yeterli cilt bırakılır. Sadece klitoral hudoplasti yarım saat sürerken hudoplasti ve labioplasti birlikte yaklaşık bir saat sürmektedir. Ortalama iyileşme süresi 15 gündür. Operasyonun riski yok denecek kadar azdır

Ne yazık ki bazı deneyimsiz cerrahlar sadece labioplasti yapıp sarkık klitoral hoodu bırakmakta ve sonuçta çirkin bir görünüm oluşmaktadır. Üstelik labioplasti yaparken de vajina dudağını estetiğe uygunsuz şekilde direk kesmektedir. Bu yanlış operasyonların iki nedeni vardır. Operasyonu yapan doktorun klitoris ve labia anatomisi ve operasyonları hakkında bilgi ve tecrübe eksikliği, bir diğer neden ise doktorun kendi branşı dışında ameliyat yapmasıdır.

Klitoral hudoplasti ve labioplasti gibi genital estetik ameliyatlarının genital estetik alanında tecrübeli Kadın Doğum uzmanı tarafından yapılması son derece önemlidir. Çünkü kadın doğum uzmanı genital bölge anatomisi ve ameliyatları açısından çok daha tecrübelidir.

Tek başına yapılırsa, klitoral başlık küçültme ameliyatı yaklaşık 30 dakika sürer ve tipik olarak sedasyon ve lokal anestezi kullanılarak yapılan bir prosedürdür. Öncelikle hastanın istekleri doğrultusunda plan ve çizim yapılır daha sonra bu plana göre Klitoral huda bir kesi yapılarak, fazla cilt serbestleştirilir ve çıkarılır. Geriye kalan sağlam cilt estetik şekilde daha sonra kendiliğinden düşen estetik dikişler kullanılarak kapatılır.

Kadın anatomisini ve cinsel organlarının işlevi veya görünümü ile ilgili sorunlar nedeniyle kadınların yaşayabileceği sorunları anlıyor ve onlara tecrübemiz sayesinde en iyi çözümleri sunuyoruz.

Klitoral hudoplasti ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

İşleminizden sonra, bölgede hafif bir şişlik ve morarma ile birlikte geçici bir ağrı yaşayabilirsiniz. Bu durumlar, (topikal kullanılan ilaçlarla) hafifletilebilir. İşe ve diğer günlük aktivitelere dönmeden önce iki ya da üç gün dinlenmeniz ve ameliyattan sonra en az bir ay boyunca yorucu egzersiz veya ilişkiden kaçınmanız önerilir. Başlangıçta bir miktar uyuşma veya his kaybı olabilir, ancak bu da geçicidir ve şişlik azaldığında hepsi düzelir.

Ameliyatınızdan hemen sonra değerlendirme yapmamalısınız çünkü ancak şişlik yani ödem çözülünce gerçek sonuç ortaya çıkacaktır. Operasyondan bir ay sonra tamamen iyileştikten sonra partnerinizle yakınlaşabileceksiniz, hatta cinsel ilişki sırasında eskisinden daha fazla orgazm hissi hissedersiniz.

Operasyon sonrası yumuşak ve pamuklu türden giysiler giydiğinizde daha az tahriş yaşarsınız. Bu operasyonun sonucu normal doğum veya genital cerrahi prosedürler olmadığı sürece kalıcıdır.

Klitoral Hudoplasti sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

  • Operasyon sonrası yaklaşık 3 gün kadar günde beş defa 20 dk süren buz tatbiki önerilir(ödem ve ağrıya iyi gelmektedir),
  • Bir ay boyunca ilişkiye girmek önerilmez,
  • Verilen ilaçları düzenli kullanmanız tavsiye edilir,
  • Operasyon bölgesini kuru ve temiz tutunuz,
  • İyileşme sürecinde çok sıkı ve sert pantolonları tercih etmeyiniz,
  • İşlem sonrası penye iç çamaşırlar kullanmanız tavsiye edilir.

Klitoral Hoodoplasty ameliyatının riski var mı?

Her tür tıbbi prosedürde olduğu gibi, klitoral hudoplasti, küçültme ameliyatının riskleri vardır, ancak bunlar çok nadirdir. Genital estetik alanında deneyimli bir kadın doğum uzmanı seçerek ve ameliyat sonrası uymanız gereken talimatları yerine getirerek aşağıda belirtilen risklerden kaçınmış olursunuz;

  • Enfeksiyon,
  • Asimetri,
  • Kanama,
  • Klitoral hoodun fazla alınması.

Yukarıda sayılan risklerin oluşma ihtimali deneyimli bir doktorda son derece düşüktür.

Hudoplasti Yaptıranlar

Hudoplasti yaptıranlar ameliyat sonrası son derece menün olduklarını ve neden daha önce gelmediklerini ifade etmektedirler. Operasyonu yapacak cerrahın hastanın isteklerini bilmesi ve tecrübesini hastanın isteğine yansıtması ile çok iyi yüz güldüren sonuçlar alınmaktadır.

Klitoral Hudoplasti Fiyatı

Hudoplasti fiyatları doktordan doktora değişmekle birlikte genel olarak ortalama fiyatlardadır. Bu işlem hayatınızda sadece bir kez yapılacağından ücret yanında başvuracağınız hekimin tecrübesinide dikkate almanızda fayda vardır. Ameliyat ücreti konusunda ve önce ve sonrası fotoğrafları görmek için muayenehanemize gelebilir veya telefonla ücret bilgisi alabilirsiniz.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234