Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Mons Pubis Estetiği

Mons Pubis Estetiği

Mons pubis nedir? Mons pubis neresidir? Özellikleri nelerdir?

Mons pubis ya da diğer adıyla kadın venüs tepesi nedir? Çoğu kadın tarafından merak edilen bir konudur.

Venüs tepesi kasıklar arası çizilen hayali çizgi ile vajina tepesine kadar olan alana denir. Yani üstte karında genital kılların başladığı çizgi yanlarda kasıklar altta vajina tepesine kadar olan üçgen alan mons pubis bölgesi olarak bilinir.

Mons pubisin anatomisi ve işlevi nedir?

Mons pubis, pubik kemiğin ve pubik simfiz ekleminin üzerinde bulunur.

Kasık kemiği, kalça kemiğinin üç parçasından biridir. Aynı zamanda kalça kemiğinin en öne bakan kısmıdır. Kasık simfiz eklemi, sol ve sağ kalçaların kasık kemiklerinin birleştiği yerdir.

Mons pubis yağ dokusundan oluşur. Kamusal saç çizgisinin tepesinden cinsel organlara uzanan baş aşağı bir üçgen şeklindedir. Kasık saç çizgisinin tepesinden klitorise kadar uzanır.

Ergenlik döneminde, mons pubis kasık kıllarıyla kaplanır. Ayrıca feromon salgılamaya başlayan bezler içerir. Bunlar cinsel çekim ile ilgili maddelerdir.

Mons pubis nasıl olur?

Özellikle aldığımız fazla kilolar yağ depo alanı olarak görev yapan mons pubis ve vajina dış dudaklarında depolanır. Oluşan bu şişkinlik genital bölgenin kozmetik görünümünü bozar. Mayo giyildiğinde ya da pantolon giyildiğinde öne doğru çıkıntılı şişkin bir görünüme neden olur.

Mons pubis liposuction ve kozmetik ameliyatı prosedürleri nelerdir?

▶ Mons pubis yağ çıkarılması (mons pubis lipoaspirasyonu): Mons pubis fazla yağının iz kalmayan küçük bir delik vasıtasıyla alınması yoludur. Venüs tepesi liposuction prosedüründe vücudunuzdaki yağı almak için emme cihazları kullanır. Tipik olarak, bu tedavi en çok hedef kilolarına yakın olan ancak orta bölgelerindeki yağ tabakasından memnun olmayan kişilerde sık kullanılır. Mons pubis, yağ birikiminden veya üstteki deri gevşek olduğu için büyüyebilir. Venüs tepesi kozmetik lipo aspirasyonu bu alanda daha sıkı ve düz bir görünüm oluşturmaya yardımcı olur.

▶ Monsplasti: Monsplasty ise, Venüs tepesinin içindeki yağ yastığına ilaveten sarkmış fazla cildinde çıkarıldığı bir tür kozmetik cerrahidir. Bu yağ yastığına mons pubis denir, bu nedenle prosedür monsplasti adını aldı. Bu işlemin bir diğer adı da pubik germedir. Monsplasty, kilo alımı veya cilt sarkması nedeniyle üst kasık bölgesinde gözle görülür bir şişkinlik oluştuğunda fazla deri ve yağ dokusunu çıkarmak için kullanılan cerrahi işlemdir. Monsplasti ve liposuction birlikte yapılabilir, ancak bunlar farklı işlemlerdir. Monsplasty ile fazla yağ ve deri bir neşter ile kesilir.

Lipo aspirasyonda ise, fazla yağı almak için yağı çekme(vakum) prosedürü kullanılır. Bu işlem hasta açısından daha kolay bir işlemdir. Hastaya herhangi bir kesi yapılmaz. Sadece küçük bir ya da iki delik açılarak özel bir cihaz yardımı ile bu deliklerden yağ dokusu içine girilir ve vakum yoluyla cilt altı yağ dokusunu çeker.

Genişlemiş şişkin bir mons pubis neden olur?

Mons pubisiniz, kasık kıllarınızın tepesinden cinsel organlarınızın başladığı yere kadar uzanan üçgen alandır. Kadınlarda daha belirgin olmakla birlikte erkeklerde de rahatsız edici bir görünüme neden olur.

Kilo aldığınızda, aşırı yağ genellikle mons pubis (venüs tepesi) de birikir. Bu birikim, monsun büyümesine ve şişmesine neden olur. Cildiniz, biriken fazla yağ dokusunu örtmek için esnemek zorunda kalır. Ne kadar çok kilo alırsanız, cildiniz o kadar gerilir.

Daha sonra çok miktarda kilo kaybederseniz, aynı miktarda cilt ancak kaplanması gereken daha az yağlı doku kalır. Fazla deri gevşek olduğu için sarkabilir.

Gençken ve sadece kısa bir süre için fazla kilo aldığınızda, cildiniz orijinal düz şekline geri dönmek için yeterli esnekliğe sahiptir. Bununla birlikte, fazladan yağ dokusu ne kadar uzunsa ve yaşlandıkça, cildiniz o kadar az elastik hale gelir.Yeterli elastikiyet olmadan, fazla deri gergin kalır ve gevşek bir cilde sahip olursunuz.

Mons pubis neden şişer?

 • Sezeryan kesisi: Sezeryan sonrası, özellikle scarpa faciası tamir edilmediğinde sezeryan kesisi üstündeki cilt ile altındaki cilt birbirinden ayrılır ve bu ayrıktan scarpa altı yağ dokusu cilt altına doğru uzanım gösterir bu monsun daha belirgin olarak şişkin olmasına neden olur.
 • Hormonlar: Östrojen, anabolik bir hormondur ve mons pubisinizde artan yağ birikimine neden olabilir
 • Genetik: Venüs tepenizdeki artan yağ birikimi eğiliminizi ebeveynlerinizden miras alabilirsiniz.

Genişlemiş ve şişkin bir mons pubisin dezavantajları şunlardır:

 • Çirkin görünüm,
 • Cinsel ilişkiye girmeyi veya idrara çıkmayı zorlaştıran vulva veya penisin üzerine sarkması,
 • Cinsel ilişkiyi acı verici hale getirmek,
 • Bölgesel hijyeni sağlamayı zorlaştırır.

Monsplasty nasıl yapılır?

Monsplasty veya başka bir kozmetik ameliyat yaptırmadan önce, istediğiniz sonuçları elde etmek için en iyi prosedürleri belirlemek için cerrahınızla detaylı konuşmalısınız. Monsplasti operasyonunda fazla yağ ve cilt birlikte çıkarılarak mons pubis scarpa zarı gerginleştirilerek yukarı çekilir ve gergin düz hale getirilir.

Monsplasty, sağlıklı bir kilodaysanız ve genel sağlığınız iyiyse en iyi sonucu verir. Kilo vermeyi planlıyorsanız veya aktif bir sağlık sorununuz varsa işlemi ertelemeyi düşünebilirsiniz.

Ameliyat öncesidikkat etmeniz gereken birkaç öneri vardır.

Monsplasti Ameliyatından Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sizi ameliyat öncesi ve sonrası en az 24 saat yanınızda olması için birini ayarlayın.

Ameliyattan 2 gün önce başlayarak alkol almaktan kaçının.

Aspirin, nonsteroid antiinflamatuar (NSAID) ilaçlar ve tüm bitkisel ilaçlar gibi kanama riskinizi artıran ilaçları ameliyattan 10 gün önce veya doktorunuzun talimatlarına göre almayı bırakın.

Ameliyattan 2 hafta öncesinden itibaren sigarayı azaltın ya da içmeyi bırakın.

Genellikle monsplasti, genel anestezi veya sedasyon ve lokal anestezi birlikte kullanılarak yapılır.

Venüs Tepesi Eritme, Mons Pubis Küçültme Egzersizleri, Mons Pubis Zayıflama

Venüs tepesi zayıflama için genellikle bölgesel liposuction, mezoterapi uygulamaları ve genel kilo verme diyet programları uygulanır.

Pelvis çatı ağrısı neden olur? Mons pubis ağrısına ne sebep olur?

Genellikle gebelerde görülen ve çatım ağrıyor şeklindeki şikayetleri simfizis pubis disfonksiyonu ile alakalıdır. Simfisiz pubis pelvik kemiklerin ön bağlantı noktasıdır.

Symphysis pubis fonksiyon bozukluğu (SPFB) pelvisin simfiz eklemi çok gevşediğinde ortaya çıkar ve pelvik kuşakta ağrıya neden olur. Hamilelik sırasında olma eğilimindedir.

SPFB'nin ana belirtisi bölgesel ağrıdır. Ateş etme, yanma veya taşlama hissi olarak hissedilebilir. Bu ağrı kasık kemiğinin üzerinde, vajina ve anüs arasında, alt sırtın bir veya iki tarafında, uyluklara yayılan şekilde hissedilir.

SPFB ayrıca şunları yapmayı zorlaştırabilir:

 • Yürüyüş yapmak,
 • Nesneleri kaldırmak,
 • Bacakları birbirinden ayırmak.

SPFB hamilelik sırasında daha fazla ortaya çıkma eğiliminde olsa da, her zaman net bir nedeni yoktur. Bu durumlarda, pelvis kemiklerinin yerinden çok oynaması ile ilgili olabilir.

Aşağıdaki faktörler de SPFB geliştirme riskinizi artırabilir:

 • Pelvik ağrı öyküsü,
 • Pelviste önceden olmuş hasar veya yaralanmaları,
 • Önceki bir hamilelik sırasında çatı ağrısı yaşamış olmak,
 • Fiziksel olarak zorlu bir işte çalışmak.

Venüs tepesi ağrısı tedavisi, genellikle pelvik tabanı güçlendirmeye yardımcı olmak için dinlenme ve fizik tedavi kombinasyonunu içerir.

Çatı Kemiğinin İnflamasyonu (Osteitis Pubis)

Osteitis pubis, mons pubisin altında bulunan pelvisin simfiz ekleminin iltihaplanmasıdır. Genellikle sporcularda görülür, ancak sporcu olmayanlarda da ortaya çıkabilir.

Osteitis pubisin ana belirtisi kasık ve çevre bölgesinde ağrı şikayetidir. Genellikle uyluklara yayılır. Bu ağrı yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir.

Osteitis pubisin bazı nedenleri şunlardır:

 • Kilolu olmak veya öksürük gibi karın içi basınç artışı,
 • Hamilelik veya doğum,
 • Kasık bölgesinde yaralanma veya hasar,
 • Ürolojik veya jinekolojik bir sebep.

SPFB'ye benzer şekilde, osteitis pubis genellikle dinlenme ve ardından hafif güçlendirme egzersizleri ile tedavi edilir. Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (ağrı kesiler) veya kortikosteroid enjeksiyonları gibi anti-inflamatuar ilaçlar inflamasyonun yönetilmesine yardımcı olur.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234