Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Gebeliğin 18. Haftası

Tebrikler! Neredeyse yolu yarıladınız!.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Vücudunuz değişmeye devam ediyor ve çoğu insan hamile olduğunuzu anlamaya başladı. Hele bir de hamile kıyafetleri giyiyorsanız bunu tahmin etmeleri daha kolay. Ancak, kimsenin göremeyeceği birçok değişiklik var.

Kardiyovasküler sisteminiz hamileliğinizden etkilenir ve düşük tansiyonunuz olabilir. Bu yüzden yatma / oturma pozisyonundan ayakta durma pozisyonuna yavaş hareketlerle geçmeniz önemlidir. Bu yaşayabileceğiniz baş dönmesi miktarını azaltır.

Bebeğin ne kadar büyüdü?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 14.2 cm uzunluğunda ve 190 gram ağırlığında.

Bebeğinizin gelişmesi ne durumda?

Bu hafta içinde bebeğinizin sinir hücreleri etrafında miyelin adı verilen koruyucu bir örtü oluşmaya başlıyor. Bu örtü, bebeğinizin ilk doğum gününe kadar oluşmaya devam edecektir. Eğer bebeğiniz kız ise, fallop tüpleri ve uterusu vücüdunda normal pozisyonlarına yerleşti. Ultrasonda bebeğinizin cinsel organı fark edilebilir.

Bu hafta için neler yapılmalı?

Düzenli bir muayene sürecine devam etmelisiniz 18-23. haftalar arsında ikinci düzey ultrasonografi yaptırmanız bebeğinizin anatomik taraması açısından tavsiye edilir. İkinci düzey ultrasonografi bebeğinizin detaylı vücut anatomisinin incelenmesine olanak sağlar.Doktorunuz kalbin odaları gibi bebeğinizi ayrıntılı inceler. Normal ultrasonografiye göre daha uzun ve ayrıntılıdır.

Bu haftada muayenede Maternal Serum Alpha-Fetoprotein Tarama (MSAFP) bakılır. MSAFP, hamilelik sırasında annenin kanındaki alfa-fetoprotein düzeyini inceleyen ve nöral tüp defektini saptamada kullanılan bir tarama testidir. Bu bir teşhis testi değildir. Genellikle daha fazla teşhis testinin gerekip gerekmediğini değerlendiren üçlü test taramasının bir parçasıdır.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

Birçok hamile kadın, gün boyunca şekerleme yapmadan günü geçirmekte zorlanır. Eğer zaten çocuklarınız varsa, diğer çocuklarınız uyuklarken bu fırsattan yararlanıp şekerleme yapın. Çalışıyorsanız, kısa bir şekerleme yapabileceğiniz birkaç dakika bile çok iyi gelir. Özel bir ofisiniz varsa, gizlilik için kapıyı 15 dakika kapatın. Sadece bir alarm kurarak uyuya kalmaktan kurtulursunuz.

Baba adayları için ipuçları:

Hayatınızdaki kadın hamile ve senin bir parçanı taşıyor,ona destek olup onun üzerindeki psikolojik ve vücut yorgunluğuna ortak olun. Başka çocuklarınız da varsa onlarla daha fazla sizin ilgilenmeniz gerekebilir. Eşinize en azından 30 dakika kendini dinleyebileceği bir zaman yaratın. Meditasyon yapmak, uyumak, yıkanmak ya da egzersiz yapmak için bu zamanı kullanabilir, ancak dinlenecek zamanı olacağını bilmesi onu baya rahatlatacaktır.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234