Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Gebeliğin 11. Haftası

İlk üç aylık döneminizi tamamlamanıza artık bir hafta daha yakınsınız!

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Bebeğiniz rahminizin içinde hızla büyürken, fiziksel görünümünüzde gözle görülür değişiklikler hala yavaş olabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar saçlarının ve tırnaklarının uzamasında artış gibi değişiklikler fark ederler. Bunlar hamilelik sırasında normal kabul edilir. Bunun neden oluştuğu tam olarak belli değildir ama bunun dolaşımdaki veya hormon değişimlerindeki artışa bağlı olduğuna inanılıyor.

Bebeğinizin gelişimi ne durumda?

Bebeğinizin kafası, tüm uzunluğunun neredeyse yarısını oluşturur. Hem parmaklar hem de ayak parmakları 11. Haftada birbirinden ayrıldı. Bebeğin cildi hala çok şeffaf ve kemikler sertleşmeye başladı. Dış cinsel organlar neredeyse tamamen oluşmuştur ve birkaç hafta içinde bir erkek ya da kız çocuğunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Ayrıca, bebeğinizin hareket ettiğini hissedemeseniz bile bebeğiniz çok aktiftir.

Bebeğin ne kadar büyüdü?

Bebeğiniz yaklaşık 4,1 cm uzunluğunda ve yaklaşık 7 gram ağırlığındadır.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

İlk haftalarda sabah bulantılarından muzdaripseniz, kilo almak yerine kilo vermiş olabilirsiniz. Endişelenmeye gerek yok; Çoğu kadın ilk 3 ayda sadece 1.3 ila 1.8 kilogram kazanır.

Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Koleji (ACOG) hamilelik sırasında 11.3 ila 15.9 kilogram gibi bir kilo artışı önermektedir.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

Çoğu hamile kadın hamilelik sırasında seyahat ile ilgili birçok soru sorar. Hamileliğiniz ile ilgili herhangi bir gebelik komplikasyonu veya endişesi olmadığı sürece, hamileliğiniz sırasında her zaman seyahat etmek genellikle güvenlidir.

Hamilelik sırasında seyahat için ideal zaman ikinci üç aylık dönemdir. Bunun nedeni çoğu durumda ilk 3 ayda bulantı,kusma gibi şikayetleriniz, seyahatinizin konforlu olmamasına neden olur.

Baba adayları için ipuçları:

Hamilelik ve bebek bakımıyla ilgili bir kitap alın ve düzenli olarak okumak için kendinize zaman ayırın. Bu, eşinizin hamilelikle ilgilendiğinizi bilmesini sağlar. Bu aynı zamanda ikinizin de korkuları ve heyecanı birbirleriyle tartışmak için bir fırsat sağlar.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234