Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Kızlık Zarı Kanı İle Normal Kan Arasındaki Fark

Kızlık Zarı Kanı İle Normal Kan Arasındaki Fark

Kızlık zarı vajinanın hemen 2 santimetre içerde bulunan ve vajinaya mikropların girmesini önleyen bir yapıdır.

Kadınlar kalıtsal olarak nasıl birbirinden farklı özellikler taşıyorsa kızlık zarı konusunda da farklılıklar görülebilir. Farklı kızlık zarı tipleri vardır.Kızlık zarının farklı tipleri olsa da bozulduğunda kanama çok büyük ihtimalle olur.

Kanamama sebebi ise çoğunlukla halk arasında esnek kızlık zarı denilen kızlık zarının oluşturan halkanın ortasındaki boşluğun geniş olması veya kızlık zarının çok ince olmasıdır. Buna duhule müsait (ilişkiye müsait) kızlık zarı da denir ve cinsel ilişkide kanamayabilir.

Fakat dediğimiz gibi çok nadir bir durumdur. Kızlık zarı kanı ile normal kan yani adet kanı arasındaki farklara gelecek olursak;

  • Kızlık zarı kanı kokusuzdur. Ama adet kanı kokuludur.
  • Kızlık zarı kanı zarın yırtıldığı yerden gelmektedir yani vajinanın içinden gelmemektedir. Ancak adet kanı vajinanın içinden gelmektedir.
  • Kızlık zarı kanı çok az miktarda ya da damla şeklindedir. Ancak adet kanı daha yoğun şekilde gelmektedir.
  • Kızlık zarı kanı çok uzun sürmemekle beraber adet kanı uzun sürmektedir.
  • Kızlık zarının rengi açık pembe şeklinde olmakla beraber adet kanı daha kırmızımsı renktedir.

Bu özellikle daha önceden de belirttiğim gibi her kadında farklılık göstermekle birlikte kanın şekli yoğunluğu miktarı yırtığın miktarına göre farklılık gösterebilir.

Kızlık zarı dikimi ana konumuzu ziyaret edebilirsiniz. →

Kızlık Zarı Kaç Saniyede Bozulur?

Kızlık zarı vajinanın 2 santimetre içerisinde bulunan yapıdır ve eğer içeriye kızlık zarına zarar verecek şekilde bir cisim girer veya cinsel ilişki yaşanırsa o dakika kanama olur. Ancak nadirde olsa bazı kızlık zarları esnek olup o an kanama yapmayabilirler. Bu gibi durumlarda çiftler endişelenmemelidirler. Akıllarına takılan bir soru var ise bu konuda uzman bir doktora danışabilirler.

Kızlık Zarı Kaç Defa Kanar?

Kızlık zarı kaç kez kanayabilir? Kadınların merak ettiği sorulardan biridir. Kızlık zarı her kadında bulunan ve genellikle vajina 2 santimetre girişindeki bir yapıdır. Kızlık zarı sadece bir kez kanar. Normal şekilde ilk cinsel ilişkide, vajinaya bir cisim girmesi ya da cerrahi olan bir müdahale gibi faktörler yüzünden zar yırtılır ve kanar.

Normal şekilde vücutta kesilen veya yırtılan bir yer zamanla tekrar kapanır ancak kızlık zarı bir kez yırtıldığı zaman bir daha kapanmaz ve o şekilde kalır. Ancak kızlık zar dikimi ile zar tamiri yapılmakta olup tekrar aynı şekilde kızlık zarı dikilerek eski şeklinin alır ve ilişki esnasında kanama meydana gelmektedir.Yalnız bu operasyon çok ciddi tecrübe gerektirmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi akmak isterseniz kliniğimize gelerek ücretsiz şekilde yüz yüze görüşme sağlayabiliriz.

Adet Döneminde Kızlık Zarı Açılır mı?

Kızlık zarı adetliyken açılır mı? Gibi sorular mesaj olarak almaktayım. Bu konuyu açıklayacak olursak kızlık zarı normal olarak vajina girişinde olan ve içinden adet kanı ve vajina akıntıların akması için küçük bir delik bulunan bir yapıdır. Yani âdet kanaması esnasında zarda açılma filan olmaz. Çünkü adet kanı yada vajinada olan akıntılar bu delikten geçmektedir.

Kızlık Zarı Kanının Lekesi Çıkar Mı?

Kızlık zarı kanı açık pembe renginde olmakla birlikte damla şeklinde gelen ve kokusuz yapıda bulunmaktadır. Tabi ki bu her kadında farklılık gösterebilir. Kızlık zarı kanının lekesi iç çamaşırından kolaylıkla çıkabilecek yoğunlukta ve renktedir.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234