Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Gebe kalma şansı nasıl arttırılır?

Gebe kalma şansı nasıl arttırılır?

Gebe Kalma Şansını Arttıran Öneriler

İlişkiden sonra hamile kalmak için ne yapmalı? Bu ay hamile kalmak istiyorum ne yapmalıyım? Gibi soruları çok sık almaktayım.Bu yüzden gebe kalmak isteyenlere bu yazımda yardımcı olmaya çalışacağım. Kadınların doğurganlığını optimize etmek için vücutlarına daha iyi bakmaları öncelikli adımdır. Peki kadınlar bebek sahibi olma olasılıklarını artırmak için başka neler yapabilir ?

Adet döngülerinizin süresini bilmek ve buna göre cinsel ilişki zamanını ayarlamak hamile kalmak için çok önemlidir.

Gebe kalmak için ne yapmalıyım?

Bu ay hamile kalmak istiyorum ne yapmalıyım? İşte size sağlıklı bir kadının hamile kalma şansını artırmaya yardımcı olabilecek altın değerinde 10 ipucu;

  1. Adet döngünüzün sıklığını ve süresini kaydedin,
  2. Yumurtlama gününüzü takip edin,
  3. Her ay doğurganlık günlerinizde gün aşırı eşinizle beraber olun,
  4. Sağlıklı bir vücut ağırlığı için çabalayın,
  5. Doğum öncesi bir vitamin alın,
  6. Sağlıklı yiyecekler yiyin, doğal beslenin,
  7. Bünyenizi yormayın,Yorucu antrenmanları azaltın,
  8. Yaşlandıkça doğurganlığınızın düşeceğinin farkında olun,
  9. Sigara içme ve alkol alışkanlıklarınızdan kurtulun,
  10. Ne zaman doktora başvurmanız gerektiğini bilin.

1. Adet döngünüzün sıklığını ve süresini kaydedin

Bebek sahibi olmak isteyen bir kadın, adetlerinin ilk günlerinin her ay aynı arayla gelip gelmediğini izlemelidir, eğer düzenli aralıklarla oluyorsa döngünüzün düzenli olduğu kabul edilir. Tersine, dönemleriniz düzensiz olabilir, yani döngü uzunlukları aydan aya değişebilir. Bu bilgiyi bir takvimde izleyip kullanabilirsiniz. Bir kadın ne zaman yumurtlayacağını yaklaşık olarak tahmin edebilir, bu bahsedilen günler yumurtalıklarınızın her ay bir yumurta bırakacağı zaman aralığıdır.

Bir kadının yumurtası tüp ve rahime düştükten sonra sadece 12 ila 24 saat boyunca gebelik sağlar. Bununla birlikte, bir erkeğin spermi, bir kadının vücudunda beş güne kadar hayatta kalabilir.

2. Yumurtlamayı takip edin

Düzenli döngüleri olan kadınların adetlerinin gelmesinden yaklaşık iki hafta önce yumurtlamları olur. Düzensiz döngüleri olan kadınlarda yumurtlamayı tahmin etmek daha zordur, ancak genellikle bir sonraki adet döneminin başlamasından 12 ila 16 gün önce gerçekleşir.

Kadınların her ay en doğurgan günlerini belirlemelerine yardımcı olmak için kullanabilecekleri birkaç yöntem vardır .

Evde yapabileceğiniz yumurtlama tahmin kitleri, bir kadının ne zaman yumurtladığına dair tahmin yürütmenin yollarından biridir. Eczanelerde satılan kitler, yumurtlama sırasında seviyeleri her ay artan ve yumurtalıkların yumurta bırakmasına neden olan bir hormon olan luteinize edici hormon için gebelik testine benzer yöntemle idrardan test ediliyor. Pozitif bir test sonucundan hemen sonraki üç gün, çiftlerin hamile kalma olasılıklarını artırmak için cinsel ilişki için en iyi zamandır .

Yumurtlamayı tahmin etmenin başka bir yöntemide, bir kadının vajinasındaki mukus(salgı) miktarını ve görünümünü düzenli olarak kontrol etmesini içeren servikal mukusu(salgı) izlemektir. Bir kadın en doğurgan olduğunda yani yumurtlamadan hemen önce, mukus miktarı artar ve ayrıca daha ince, daha berrak ve daha kaygan hale gelir . Servikal mukus daha kaygan hale geldiğinde, spermin yumurtaya ulaşmasına yardımcı olur. Fertility and Sterility dergisinde yayınlanan bir makalede, servikal mukuslarını sürekli kontrol eden kadınların altı aylık bir süre içinde gebe kalma olasılıklarının takip etmeyenlere göre 2.3 kat daha fazla olduğu bulunmuştur.

3. Doğurganlık döneminde gün aşırı eşinizle beraber olun

Kolay hamile kalma pozisyonları nedir? Sorusu sıkça sorulmaktadır.Bu soruyu ve uygun cinsel beraberlik günlerinin ne olduğunu burada cevaplayalım. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'ne göre "doğurganlık dönemi(gebe kalma dönemi)", yumurtlamadan önceki beş gün ve yumurtlama günü olmak üzere altı günlük bir aralığı kapsar . Bunlar, her ay bir kadının en doğurgan olduğu günlerdir.

Bazı kadınlar, hamile kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu zamanı takip etmelerine yardımcı olması için doğurganlık izleme uygulamaları ve web siteleri gibi yeni teknoloji araçlarına yöneliyor, ancak 2016'da yapılan bir araştırma, uygulamaların verdiği tarihlerin doğru olmayabileceğini göstermiştir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre sadece "doğurganlık dönemi" boyunca her gün cinsel ilişki yaşayan çiftlerde gebe kalma olasılığı % 37 iken, bir ay boyunca her gün cinsel ilişki yaşayan çiftlerde ise % 33 bulunmuştur. Pratik olarak doğurganlık dönemi boyunca gün aşırı cinsel ilişki, bir çiftin gebe kalması için çok pratik bir yöntem olup gebe kalmanızı kolaylaştırabilir.

Halk arasında gebe kalma şansını arttırmak amaçlı bir çok yaygın yanılgılar vardır. Örneğin, cinsel ilişki pozisyonunun bir çiftin bebek sahibi olma şansını etkileyeceğine dair hiçbir kanıt bulunamamıştır ve cinsel ilişkiden sonra belirli bir süre sırtüstü yatmak bir kadının hamile kalma olasılığını arttırmamaktadır.

Bazı vajina kayganlaştırıcılar gebe kalma ihtimalinizi azaltabilir. Özellikle bazı su bazlı vajinal kayganlaştırıcılar spermin hareketini azaltabilir. Eğer kayganlaştırıcı jel kullanıyorsanız su bazlı olmamasına dikkat etmelisiniz.

4. Sağlıklı bir vücut ağırlığı için çabalayın

Kilolu olmak bir kadının gebe kalma olasılığını azaltabilir, ancak aşırı zayıf olmak bebek sahibi olmayı daha da zorlaştırabilir.

Bilimsel araştırmalar, aşırı kilolu bir kadının hamile kalma süresinin VKİ(Vücut kitle indeksi)'si normal olan bir kadından iki kat daha uzun sürebileceğini göstermiştir. Diğer yandan aşırı zayıf bir kadının hamile kalması ise dört kat daha uzun sürmektedir.

Çok fazla vücut yağına sahip olmak aşırı östrojen üretir ve bu da yumurtlamayı engelleyebilir.

Kilolu bir kadının hamilelik planına başlamadan önce vücut ağırlığının yüzde 5 ila 10'unu kaybetmesi doğurganlığını arttırır.

2017'de yapılan bir araştırmada, her iki partnerin de obez olduğu çiftlerin , obez olmayan çiftlerle kıyaslandığında hamile kalma süresinin yüzde 55 ila 59 oranında daha uzun zaman aldığı bulunmuştur. Diğer yandan çok zayıf olan kadınlar ise düzenli adet görmeyebilir veya yumurtlamaları durabilir.Bu nedenle gebe kalma şansları düşer.

5. Doğum öncesi vitamin desteği alın

Gebe kalmaya çalışan kadınların hamile kalmadan önce bir vitamin almaya başlamasını öneririm.Bu konuda yani vitamin seçiminde doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Bu şekilde bir kadın kendi bünyesinin eksikliklerine göre uygun bir vitamin seçebilir ve hamile kalma sürecinde ve hamilelikte destek alabilirsiniz.

Bu süreçte genellikle önerilen vitaminler folik asit ve D vitaminidir. Ayrıca aneminiz varsa demir desteğide kullanmalısınız. Genellikle günde en az 400 mikrogram (mcg) folik asit içeren günlük bir multivitamin desteği almak iyidir. Bir bebeğin beyninde ve omurgasında doğum kusurlarını önlemek için önemli olan folik asit bir B vitamini çeşididir(B-9 vitamini). Doğum kusurlarının bazılarını önlemeye yardımcı olmak için kadınların hamile kalmadan en az bir ay önceden başlayarak her gün 400 mcg folik asit alması tüm otoritelerce önerilmektedir. Folik asit takviyesine gebelikten önce başlamak iyi bir fikirdir çünkü nöral tüp gelişimi, gebe kaldıktan 3 ila 4 hafta sonra yani birçok kadın gebe olduğunu fark etmeden önce (beyin ve omurga gelişimi) başlar. Diğer önemli bir vitamin D vitaminidir. D vitamini eksikliği ülkemizde çok sık görülmektedir. D vitaminini eğer damla formda alıyorsanız günlük 10 damla idame dozunda alabilirsiniz. Eğer ciddi D vitamini eksikliğiniz varsa doktorunuz size daha yüksek dozlarda destek önerebilir. Ayrıca ek olarak 500 mg omega-3 desteğide alınabilir. 

6. Sağlıklı yiyecekler yiyin, doğal beslenin

Doğurganlığı destekleyen belirli bir diyet olmasa da, çeşitli sağlıklı yiyecekler yiyerek kalsiyum, protein ve demir gibi kritik besinleri yeterince alıp vücuttaki depoları doldurarak kadın vücudunu hamileliğe hazırlamalıdır. Bu tür bir beslenmede, çeşitli meyve ve sebzeler, yağsız protein kaynakları tüketmek, kepekli tahıllar, süt ürünleri ve sağlıklı yağ kaynakları yemek anlamına gelir.

Folik asit içeren bir takviye ilaç almanın yanı sıra, bir kadın bu vitamini koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar, fasulye, turunçgiller ve portakal suyu gibi doğal gıdalardan da alabilir. Yüksek kolesterol seviyeleri hamile kalmayı zorlaştırabilir bu yüzden yağlı beslenmeden kaçınmak en doğrusudur.

Hamile kalmaya çalışırken hamsi, uskumru gibi diğer balıklara nazaran cıva yoğunluğu az olan balıklar yiyin.

Ayrıca, aşırı kafein tüketmeyin : Günde 500 miligramdan fazla kafein tüketmenin kadınlarda doğurganlığı azalttığı saptanmıştır. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'ne göre, hamile kalmadan önce günde 1 ila 2 fincan kahve veya 250 mg'dan az kafein tüketmenin gebe kalma olasılığı üzerinde hiçbir negatif etkisi olmadığı belirtilmiştir.

7. Bünyenizi yormayın,Yorucu antrenmanları azaltın

Haftanın çoğu günü fiziksel olarak aktif olmak, bir kadının vücudunun hamileliğin ve doğumun gereklerine hazırlanmasına yardımcı olabilir. Ancak çok fazla egzersiz yapmak veya sık sık yorucu egzersiz yapmak yumurtlamayı engelleyebilir. Yoğun egzersiz yapan kadınlarda çok fazla adet rahatsızlığı görülmektedir ve çoğu zaman hamile kalmak istiyorlarsa bu kadınların egzersizlerini azaltmaları gerekmektedir.

8. Yaşa bağlı doğurganlık düşüşlerinin farkında olun

Kadınlar yaşlandıkça yumurtalıklarıda yaşlanır. Yumurtalarının sayı ve kalitesinde düşüşe neden olan yaşa bağlı değişiklikler nedeniyle doğurganlıkları azalır. İlerleyen yaşla birlikte, rahim fibroidleri , endometriozis ve fallop tüplerinin tıkanması gibi bazı sağlık sorunları için risk artışı da artar ve bu da doğurganlık kaybına katkıda bulunabilir.

30'lu yaşlarda kadınlarda doğurganlık potansiyeli kademeli olarak düşer, 37 yaşından sonra daha keskin bir düşüş olmaktadır ve 40 yaşından sonra ise en ciddi miktarlarda düşüş olmaktadır. Bu düşüşler, hamile kalmanın daha uzun sürebileceği anlamına gelir.

9. Sigara içme ve alkol alışkanlıklarınızdan kurtulun

Sigara içmek hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlık sorunlarına yol açabilir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'ne göre sigara dumanında bulunan nikotin ve karbon monoksit gibi kimyasallar bir kadının yumurtalarının kayıp oranını hızlandırmaktadır. Yine başka bir bilimsel çalışmaya göre sigara içmek bir kadının yumurtalıklarını yaşlandırıyor ve yumurtalarını erken tüketiyor.

Gebe kalmaya çalışırken esrar ve diğer keyif verici uyuşturucu kullanımından da kaçınılmalıdır.Bir kadının hamilelik planı varsa alkolden uzak durması en güvenli yoldur. Hamile kalmak istediğinizde doğum kontrolü bıraktığınızda alkol tüketmeyi de bırakmalısınız. Orta derecede (günde bir ila iki kadeh içki) veya ağır seviyelerde (günde ikiden fazla kadeh içki) alkol almak , bir kadının hamile kalmasını zorlaştırabilir .Ayrıca alkol doğacak bebekte zeka ve yüz anomalilerine neden olabilir. Günlük hayatta kullandığınız hijyen ürünlerini mümkünse doğal ürünlerden seçin. Gebelikten önce ve gebelikte kullanabileceğiniz alkolsüz şampuanlar vardır. İletişim numaramızdan ve whats up hattımızdan bilgi alabilirsiniz.

10. Ne zaman doktora başvurmanız gerektiğini bilin

Bir kadın 35 yaş ve üzerindeyse ve altı aylık düzenli cinsel ilişkiden sonra hamile kalamamışsa veya 35 yaşın altındaki bir kadın bir yıl düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen hamile kalamamışsa, hem kadın hem de erkeğin kısırlık değerlendirmesi yaptırmayı düşünmeleri gerekir. Örneğin hormonlarınızda bozulma varsa doktorunuz gerekli tedavi ile normal seviyelere gelmesini sağlayacaktır. Prolaktin hormonu özellikle emzirme dönemlerinde yükselen süt hormonudur. Eğer çok yükselirse gebe kalmayı zorlaştırabilir. Ya da troid homonu eğer normal değerin altına düşerse yine gebe kalmanız zorlaşır. Ayrıca rahim ve tüplerinizin değerlendirilmesi yapılmalıdır. Rahim ve tüplerinizi değerlendirmenin en iyi yolu kısaca HSG adı verilen rahim filmidir. Ultrasonda rahim iç zarı ve rahmin genel yapısıda değerlendirilecektir. Kliniğimiz yıllardır kısırlık sorunlarını çözerek sizlere yardımcı olmaktadır. Eğer düzenli cinsel ilişki yaşamanıza rağmen gebe kalamıyorsanız yardım ve bilgi almak amaçlı iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

GÜNCEL VE YENİ BİLGİLENDİRMELER İÇİN İNSTAGRAM HESABIMIZI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ: drfatihadanacioglu

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234