Dr. Fatih AdanacıoğluOPR. DR. FATİHADANACIOĞLUMenü

Botoks Adana, Baby Botox

Botoks Adana, Baby Botox

Botoks Nedir?

Adana’da botoks yaptırmak isteyenlerin bu konuda bir çok sorusu olabilmektedir. Botoks yada botox nedir?, botoks kullanım alanları nedir? gibi sorular en sık merak edilen sorulanlardandır. Bu yazımda botoks ile ilgili merak edilen bir çok soruyu cevaplayacağım.

Botoks yani Botulinum Toksin, Clostridium botilinum bakterisinin ürettiği bir proteindir. Botoks ismi aslında botilinum toksininin ticari marka ismidir.İlk defa bu isimle piyasaya çıktığından botilinum toksini uygulamasına halk arasında botoks yaptırmak olarak yerleşmiştir.

Botox birçok hastalığın tedavisinde yıllardır güvenle kullanılmıştır. Günümüzde medikal estetik alanında da güvenle kullanılmaktadır.

Botoks kas ve sinir kavşağında asetilkolin nörotransmitterin salınımını önleyerek kasın gücünü geçici olarak azaltarak etki eder. Böylelikle etki ettiği kas kasılamaz sonuç olarak kırışıklar ve çizgiler oluşmaz.

Botox nerelerde kullanılır?

Botoks nerelerde kullanılır sorusu merak edilen bir konudur.Botoksun kullanım alanları çok geniştir.En sık kullanıldığı alanlar;

 1. Aşırı terleme tedavisinde,
 2. Diş gıcırdatma (bruksizm) tedavisinde,
 3. Ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde,
 4. Migren tedavisinde,
 5. Eğri boyun hastalığı (Tortikolis) tedavisinde kullanılır.

Yüzde botoks kullanım alanları nerelerdir?

 • Alın bölgesindeki çizgi ve kırışıklıklar,
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar (kaz ayağı çizgileri),
 • Kaşların çatıldığında ortaya çıkan çizgiler,
 • Kaşların uçlarını yukarı kaldırmada,
 • Gülerken diş etinin görünmesi durumunda,
 • Çenedeki çizgi ve kırışıklıklarda,
 • Güldüğümüzde ortaya çıkan burun kökündeki kırışıklıklarda (bunny lines),
 • Boyun ve dekolte bölgesinin kırışıklıklarında. Dudağımızın üzerindeki çizgi ve kırışıklıklarda (Smoker’s lines).

Botoks etki süresi ne kadardır? Botoks nasıl uygulanır?

Botoksun etki süresi 4-6 ay kadardır. Botox etki süresi kişiye göre değişiklik gösterebilir. Adanada’ki kliniğimizde biz hasatalarımıza senede 3 kez yaptırmasını öneriyoruz.

Botoks uygulamadan önce uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezik krem sürülür ve o bölgenin uyuşması sağlanır. Daha sonra çok ince iğnelerle uygulanacak bölgeye botox kişinin ihtiyacına göre uygun dozlarla enjekte edilir.

Botoks etkisi 5-7. Günlerde görülmeye başlar 15. Günde tam etki görülür. Kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma olur. Kişinin cildi daha aydınlık ve daha genç görünür.

Baby botoks nedir?

Baby botoks hastanın kırışıklıklarım azalsın fakat yüzüm donuk kalmasın mimiklerim hareket etsin’ dediği zaman uyguladığımız bir botox yöntemidir. Baby botoks yönteminde etkisi daha düşük ve daha az dozlarda botox yapılır. Baby botoks ile yüz kasları doğal şekilde hareket etmeye devam eder ve cilt kırışmaz.

Botoks kimlere yapılır?

Botoks 18-70 yaş arası herkese yapılabilir. İdeal olan çizgilerin derinleşmeden yapılmasıdır. Çizgiler çok derinleştiği zaman botox yeterli olmamaktadır ve dolgu yapma ihtiyacı doğmaktadır. Botoks tedavisi ne kadardır? Botoks fiyatı hastaya uygulanacak alan miktarına göre değişiklik göstermektedir.

Botoks fiyat bilgisi için adana kliniğimizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz. Botoks kas anatomisine hakim işinde uzman kişilerce yapıldığında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Botox kimlere yapılmaz?

 • Gebelere,
 • Emziren kadınlara,
 • Kas hastalığı olan kişilere,
 • Kan sulandırıcı alan kişiler botox uygulamasından 48 saat önce doktorlarına danışarak kan sulandırıcılarını kesmeleri gerekmektedir.

Botoks Ağrılı Bir Uygulama mı?

Enjekte edilebilir bir tedavi olduğu için, iğne ucunun cilde uygulanması sırasında  az miktar yanma hissedebilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlığı azaltmak için enjeksiyondan önce topikal uyuşturucu krem veya buz kullanılabilir.

Aslında enjeksiyonların çoğu, insan için acı verici değildir, sadece bazı insanlar diğerlerine göre daha hassastır. Sonuçları  tedaviden 3-4 gün sonra ortaya çıkmaya başlayıp 10.günde oturur ve yaklaşık dört ay sürer.

Botox Estetik Dışı Kullanım Alanları

 • Migren tedavisinde,
 • Kolaltı terleme tedavisi,
 • Avuç içi terleme tedavisi,
 • Diş sıkma ve gıcırdatma tedavisi.

Migren Botoks Tedavisi Adana

Migren kişinin günlük hayat konforunu etkileyen bir ağrıdır. Botok ile migren tedavisi tesadüfen bulunmuştur. Yüz botoksu yaptıran kişilerin migren ataklarında belirgin bir azalma görülmüş ve ilaç kullanımları düşmüştür. Bunun sonucunda çeşitli araştırmalar yapılmış ve botoxun baş boyun kısmında migren atağını başlatan sinirlere etki ederek bazı sinir sinyal kimyasalları (nörotransmitterlerin) salınımını azaltarak etki ettiği bulunmuş.

Botoks ile migren atakları belirgin olarak seyrekleşir ve kişinin ilaç kullanımı azalır. Uygulama baş, boyun ve saçlı deride belirli noktalara botox enjeksiyonu ile yapılır.

Diş Gıcırdatma ve Diş Sıkma (Bruksizm) Botoks Tedavisi

Diş gıcırdatma günlük hayattaki stres ve sıkıntıların sonucu olarak özellikle uykumuzda karşılaştığımız durumdur. Tedavi edilmezse diş kaybına kadar gider. Kişi sabahları çene ağrısı ile uyanır. Diş gıcırdatma tedavisinde botoks çok etkilidir.

Diş sıkma yani bruksizm aynı zamanda kare yüz oluşumuna neden olur. Buda kişiyi daha maskülen yani erkeksi gösterir. Botox ile tedavisi mümkündür. Botox massater kasına kişinin ihtiyacına göre uygun dozlarda enjekte edilir. Böylelikle massater kası kasılamaz kişi dişini sıkamaz ve gıcırdatamaz. Botoks ile kişi kare yüz görünümünden kurtulur daha oval bir yüze kavuşur.

Terleme Botoks Tedavisi

Terleme tedavisinde botoks aşırı terleyen bölgede ter bezlerinin yoğun olduğu yere botox enjeksiyonu yapılır. Botoks ter bezlerini uyaran maddenin salınımını engelleyerek etki gösterir. Kişi botoks sonrası çok konforlu tersiz ve kokusuz bir dönem geçirir. İşlem 20 dk sürer kişi günlük hayatına hemen döner.

Botoksun Yan Etkisi Var mıdır?

Yan etkisi tecrübeli ellerde yok denecek kadar azdır.Unutmayınbotoks tedavisini sadece hekimler uygulayabilir. Botoks Adana tedavileri kas hareketini tamamen yada kısmen  durdurarak bir dizi sonuç verir.

Çok az da olsa görülebilecek yan etkiler, tedaviden sonra hafif şişlik, kızarıklık veya morarma şeklindedir. Kızarıklıkgenelde ilk gün içinde nadirende  iki gün içinde kaybolur.

20'li Başlarda Botoks

Yirmili yaşlarındaki çoğu insan Botoksu sadece alnındaki kasları gevşetmek için ya da cildinin daha taze ve genç görünmesini i istedikleri için denemeye karar veriyor. Yani cildinizin daha sıkı ve parlak mı görünmesini istiyorsunuz o zaman Botilinum toksini uygulaması sizin için çözüm yolu. Ayrıca daha erken başlamak, ileri yaşlarda başlamaktan daha iyidir çünkü çizgilerinizin ve kırışıklılarınızın derinleşmesine botilinum enjeksiyonuyla müsaade etmezsiniz.

30'li Başlarda Botoks

Artık yavaş yavaş alın çizgileriniz belirginleşmiş olabilir. Göz çevrenizde kaz ayaklarınız olmaya başlamış olabilir. Kaşlarınızın bazı bölgelerinde derin yarık benzeri izler oluşmaya başlamış olabilir. Bu yaşta mezoterapinin en iyi tarafı yüz güzelliğinizin zamana yenilmesini engelleyerek güzelliğinizi 40’lı yaşlara taşımasıdır. 

40'li Başlarda Botoks

Eğer Botoks uygulamasıyla 40 yaş ve üzerinde ilk kez tanıştıysanız vakit kaybetmeden uygulama yapmanız size için iyi gelebilir. Zamanın bulunduğunuz yaşa gelene kadar yüzünüze vermiş olduğu yorgunluğu azaltma vakti geldi demektir.

Çoktan oluşmuş olan alın, kaş ve kaz ayağı çizgilerinizin yerine daha gergin ve parlak bir cildiniz olur ve bir anda, çok daha genç bir yüze sahip olursunuz. Yüzünüzdeki kırışıklık ve derin çizgiler ne kadar çoksa o kadar botoks uygulaması gerekir.

HASTA YORUMLARI
Op. Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234