Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi: Yüz Gençleştirme ve Saç Dökülmesi Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre tedavisi özellikle saç dökülmesi ve yüz gençleştirme kök hücre uygulaması tüm dünyada sıkça kullanılmakta ve trend haline gelmeye başlamıştır. Çevrenizde ünlü insanların kök hücre uygulaması yaptırdığını daha fazla duymaya başladınız.

Kök hücre uygulaması sadece ciltte kullanılmaz. Ayrıca saç dökülmesi ve kellik tedavisinde, ortopedik diz rahatsızlıklarında, nörodejeneratif hastalıklarda, iyileşmeyen yaralarda, Romatoid artrit kök hücre tedavisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Kök hücre nedir? SVF nedir?

Kök hücre nedir? SVF nedir? soruları sorulmaktadır. Bu soruları tek tek cevaplayalım. Kök hücre herhangi bir dokuya farklılaşmamış olan hücrelere denir. İngilizce olarak stem cell olarak adlandırılır. Bazı uyaranlar ile bulunduğu hücreye dönüşme kapasitesi olan hücrelerdir. Yani kıkırdak bölgesine verildiğinde kıkırdak hücresine, cilde verildiğinde cilt hücresine dönüşebilme yeteneği vardır. Yani bir nevi iskambil oyunundaki diğer kartların yerine kullanılabilen joker kartına benzer.

Bebeklerin yaralarının yetişkinden daha hızlı iyileşmesinin nedeni sahip oldukları kök hücre sayılarının yetişkine oranla kat be kat daha fazla olmasıdır. SVF içinde kök hücre, fibroblast gibi mezenkimal hücreleri içeren sıvıdır. Bu sıvıya Stromal vasküler fraksiyon adı verilir. Yağdan elde edilen kök hücre SVF sıvısının içindedir.

Kaç tür kök hücre vardır?

Farklılaşma kapasiteleri yönünden kök hücreler ikiye ayrılır;

 1. Pluripotent kök hücreler: Fetüs ve bebeklikte bulunan her dokuya farklılaşma özelliği olan kök hücrelerdir.
 2. Multipotent kök hücreler: Yetişkinlerde bulunan pluripotentten daha az hücreye dönüşebilen kök hücrelerdir.

Cilt Gençleştirme İçin Kök Hücre Tedavisi

Cilt yaşlanması terim olarak ciltte kırışıklar olması, sarkma olması, ince olması ve esnekliğini kaybetmesi anlamına gelir. Genç bir cilt daha parlak, daha esnek, daha dolgun bir görünüme sahiptir. Bebeklerin cildine dokunduktan sonra kendi cildinize dokunduğunuzda farkı çok net anlarsınız.

Cilt yaşlanmasının temelde iki nedeni vardır:

 • Foto yaşlanma (dış etmelerden kaynaklanan): UV ışınlar elastaz enziminin işlevini düşürür ve elastin üretimi azalır. Bu durum yaşlanmaya neden olur.
 • Kronolojik yaşlanma (iç etmenlerden kaynaklanan): Yaşla artan serbest oksijen radikalleri kollajen üretimini düşürür. Bu da yaşlanmaya neden olur.

Cildimizin yaşlanması çevreye ve genetik faktörlere bağlı gelişir. Daha önce de belirttiğimiz gibi cildimiz yaşlanırken dokularda kırışıklıklar, dolgunluk kaybı, kuruluk, gevşeklik, incelme, düzensiz pigmentasyon ve elastikiyet kaybı oluşur.

Cilt dokusu üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarda, ultraviyole ışınların dermal papilla kaybı ve dermo-epidermal bileşkede düzleşmeye sebep oldukları saptanmıştır. Daha açık konuşacak olursak cilt kalınlığı ve damarlanması azalmaktadır. Bu durum, fibroblast aktivitesinin azalmasına ve elastin liflerinin yanlış düzenlenmesine yol açar. Yaşlanma belirtilerini önlemek veya tedavi etmek için birçok krem, losyon ve benzeri kozmetikler gibi çeşitli yöntemler kullanılmıştır, ancak şu ana kadar sonuçlar tatmin edici değildir.

Son yıllarda gençleştirme için hücre tedavileri çok önem kazanmıştır. Fibröz kolajenler bir çeşit protein yapılı iplerdir. Cildin gücü ve elastikiyeti için çok önemlidir ve bu proteinin miktarı genellikle yaşlanmanıza paralel olarak azalır. Cilt gençleştirme için estetik alanında yapılan birçok çalışma kök hücrelerin birçok sitokin ve büyüme faktörü üretimi yoluyla dermal kolajen sentezini ve hatta damarlanmayı arttırdığını doğrulamaktadır.

Yağ kaynaklı kök hücrelerin fibroblast ve keratinosit proliferasyonu üzerinde pozitif etki oluşturan büyüme faktörleri salgıladıkları gösterilmiştir. Ayrıca bilimsel çalışmalarda kök hücrelerin yeni cilt hücresine ayrışabileceğini ve yaşlı veya hasarlı cildi yenileyerek etki gösterebileceğini belirtilmiştir.

CD 44 adı verilen reseptörler cildin dermis tabakasında bulunur ve hyaluronik asit reseptörleridir. Hyalüronik asit temel olarak ciltte su tutar. Tutulan su cildin gergin ve genç durmasını sağlar. Ciltte CD 44 sayısı azaldığında hyaluronik asit miktarıda azalır bu durum cildin incelmesine neden olur. Kök hücre tedavisinde cilde verilen kök hücrelerin CD 44 görevi gördüğü ve artan hyalüronik asit yoğunluğuna bağlı olarak cildin daha diri, dolgun, parlak ve daha kalın olmasını sağladığı gösterilmiştir.

Kök hücrelerin bir diğer görevi parakrin etki adı verilen salgıladıkları maddelerin diğer doku üyelerini uyararak daha güçlü ve çalışkan hale getirmelerini sağlamaktır. Örneğin kollajen ve elastin üretimi yapan fibroblast hücrelerinin sayı ve işlevlerini arttırmaktadır. Bu durum daha fazla kolajen ve elastin üretimini sağlar ve sonuç olarak cildimizde gençleşme olarak kendini gösterir.

Kök hücre nasıl alınır?

Kök hücre tüm dokularımızda vardır. Fakat en yoğun bulunduğu dokular yağ hücreleri ve kemik iliğidir. Yağ hücrelerinde kemik iliğine oranla 30 kat daha fazla kök hücre bulunur. Yüzde kullanılan kök hücrenin alınması genelşlikle iki türlü olmaktadır.

 • Göbek, basen, bacak, mons pubis (Venüs tepesi) gibi alanlardan küçük bir miktar yağ toplanır. Bu alınan yağ enzimatik veya mekanik yollarla ayrıştırılarak içindeki kök hücre toplanır. Bu süreç yaklaşık 30-45 dakikadır.
 • Kulak arkası gibi görünmeyen bir bölgeden çok küçük cilt parçası alınır. Bu doku ayrıştırılır ve içinde bulunan kök hücre ve fibroblastlar özel şartlarda yaklaşık 45 gün boyunca çoğaltılır ve daha sonra cilde uygulanır.

Kök Hücre Tedavisi Adana

Kök hücre tedavisi çağımızın en yeni ve umut vaat eden buluşlarından biridir. Doku mühendisliği ve rejeneratif tıp alanında sıkça kullanılmaktadır. Kök hücre tedavisi özellikle yağ ve çeşitli dokulardan elde edilen kök hücrelerin yenilenme amaçlı kullanılmasıdır. En sık kullanıldığı alanlar;

 • Yüz kök hücre tedavisi,
 • Saç dökülmesi kök hücre tedavisi,
 • Skar kök hücre tedavisi,
 • Diz kıkırdak kök hücre tedavisi,
 • Romatoid artit kök hücre tedavisi,
 • Nörodejeneratif hastalık kök hücre tedavisi.

Kök hücre tedavisi nasıl yapılıyor?

Kök hücre tedavisinin nasıl yapıldığı merak konusudur. Burada yüz ve saç kök hücre tedavisini anlatacağım. Anestezi altında küçük bir miktar yağ toplanır. Alınan yağ enzimatik reaksiyonlar ve çeşitli uygulamalarla saf SVF yani kök hücre elde edilir. Elde edilen kök hücreler tercihen yüzünüze veya saçınıza uygulanır. Hem yüz ve hem saç kök hücre tedavisi istenildiği durumlarda birliklte rahatlıkla uygulanabilir.

Yüze Kök Hücre Tedavisi Fiyatları, Maliyeti, Ücreti

Kök hücre tedavisi fiyatı veya maliyeti uygulanma alanına ve miktarına göre değişmektedir. Genellikle kök hücre miktarı ve kullanılan alana göre ücretlendirilmesi yapılmaktadır. Kök hücre fiyatı ve detaylı bilgi için lütfen iletişim numaramızdan bize ulaşınız.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234