Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Gebeliğin 37. Haftası

Şimdi bebeğinizi kucağınıza almaya bir aydan daha yakınsınız! 37. haftanız hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyun

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Rahiminizi hamileliğiniz boyunca ölçüyorsanız, artık hızlı büyümesi yavaşlamıştır birkaç haftadan haftaya değişiklik fark edebilirsiniz. Büyük ihtimalle bu noktadan önemli ölçüde kilo aldırmayacaksınız. Toplam kilo alımınız 11.3 ila 15.9 kg arası  olmalıdır.

Amniyon sıvısının miktarı 37 hafta civarında azalmaya başlar. Braxton Hicks sancı sıklığı da artmaktadır. Vücudunuz doğuma hazırlanırken, serviksiniz yani rahim ağzınız genişlemeye başlar.

Hamileliğiniz sırasında bakterilerin girmesini önlemek için rahim ağzında mukus tıkacı bulunur. Bir mukus tıkacının kaybolması, rahim ağzınızın genişlemeye başladığını ve vücudunuzun doğum için hazırlandığını gösteren bir işarettir.Rahim ağzı olan serviks yavaş yavaş açılacağından tam açılması saatler, günler hatta haftalar alabilir.

Bebeğin ne kadar büyüdü?

Bebeğiniz yaklaşık 48.6 cm uzunluğunda ve 2850 gr ağırlığındadır.

Bebeğinizin gelişimi ne durumda?

Bebeğiniz bu haftadan sonra miad yani olgun olarak kabul edilmesine rağmen, doğum başlayana kadar anne karnında kalması daha iyidir. Bebeğiniz baş aşağı pozisyonda değilse, doktorunuz bu durumu takip edecektir çünkü her an baş aşağı dönme ihtimali vardır.Fakat uzun süredir baş aşağı değilse normale dönme ihtimali azalır bu durumda doğum seçeneklerini doktorunuzla konuşmanız gerekir.  

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

Sancınız yok her şey yolunda ,büyük günün ne zaman geleceğini bilmiyorsunuz ama, bu doğuma  hazır olmayacağınız  anlamına gelmez.Bebeğinizin gelmesinden önce tamamlanması gereken son dakika hazırlıklarınız varsa, şimdi bunları tamamlamak için iyi zaman. Bazı kadınlar da ev veya apartman temizliği de dahil olmak üzere, işlerinin düzgün olmasını sağlamak ister.

Bebeğinizle eve ilk geldiğinizde hayat oldukça kaotik olabilir. Bu geçiş için kendinizi daha iyi hazırlamak için, hızlı bir akşam yemeği siparişi verilebilmek için restoran  menüleri tedarik etmek iyi bir fikir olabilir.Belki yemek yapmayı seviyorsunuzdur o zaman siz ve bebeğiniz eve döndüğünüzde hızlı sofraya oturabileceğiniz daha önce hazırladığınız yemeği ısıtıp yiyebilirsiniz.

Baba adayları için ipuçları:

Kendinize şu soruyu sorun ‘ Son birkaç hafta boyunca eşinize yardımcı olabileceğiniz bir konu var mı?' Belki de  yardımınıza ihtiyaç duyduğu bir ev işi vardır. Doğum için hazırlıklarınızı yapın planlarınızı detaylarına kadar gözden geçirin.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234