Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Gebeliğin 22. Haftası

Üçüncü üç aylık döneminize sadece birkaç hafta uzaktasınız. İşte hamileliğinizin 22.haftası;

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Artık rahminizin üst kısmını göbek deliğinizin yaklaşık 2 cm üzerinde hissedebilirsiniz. 

Bebeğin ne kadar büyüdü?

Bebeğiniz neredeyse 28 cm uzunluğundadır ve 430 gram ağırlığındadır.

Bebeğinizin gelişimi ne durumda?

Bebeğiniz artık yeni doğmuş bir bebeğin minyatürü  gibi görünüyor ama daha çok küçük. Önümüzdeki 18 hafta içinde çok fazla gelişme yaşayacak. Bebeğinizin cildinde kırışıklık görülür, ancak bunun sebebi  bebeğinizin henüz cilt altını doldurmak için yeterli kilo almadığındandır.Dudaklar da daha belirgin hale geliyor. Gözler tamamen oluşmuş, ancak iris (gözün renkli kısmı) hala pigmentten yoksundur. Göz kapakları ve kaşlar yerinde ve pankreas olgunlaşmaya devam ediyor.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Doğumunuz yaklaştığı için doğumla ilgili bilgilenmeye çalışın bunun için internetteki bilgi kirliliğinde kaybolmayın ve güvenilir kaynakları okuyun.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

Birçok kadın, özellikle karın ağrısı, sırt ağrısı, pelvik bölgede baskı, kramp ve vajinal akıntı gibi şikayetleri olursa, preterm eylem (erken doğum)hakkında endişelenmeye başlar. Bu şikayetleriniz normal bir gebelikte olabilir veya erken doğum göstergeside olabilir bu konuda uzmanınızdan yardım almalısınız.Tam olarak neler olduğunu belirlemek için yapılabilecek bir test var.Bu test  Fetal fibronektin (FFN) denilen amniyotik kesede ve fetal membranlarda bulunan bir proteindir. 

Eğer bu protein 22 . haftayla 38. Hafta  arasında olan bir gebenin vajinal sekresyonlarında bulunursa, o zaman preterm eylem riski yüksektir. Protein yoksa, erken doğum riski düşüktür ve önümüzdeki iki hafta içinde risk oluşturmaz. Test  Pap smear benzeri yani sürüntü şeklinde alınır.

Baba adayları için ipuçları:

Bebek aranıza katılmadan önce bazı sosyal etkinlikler düzenleyebilirsiniz çünkü bebek dünyaya geldikten sonra bu fırsat uzun bir zaman elinize geçmeyebilir. Bir film izlemek, yürüyüş yapmak ya da plajda bir gün geçirmek isteyebilirsiniz. Sadece ikinizin de zevk aldığınız ve eğleneceğiniz bir etkinlik olduğundan emin olun!

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234