Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Gebeliğin 15. Haftası

Tebrikler 15.haftaya geldiniz.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Normal şartlarda bu haftada hamileliğinizde ortalama kilo artışı yaklaşık 2.27 kilogramdır ama biraz daha fazla veya biraz daha az kazanmış olabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer önemli ölçüde az ya da çok ise, doktorunuz diyetinizi bir sonraki doğum öncesi randevunuzda ayarlamak isteyebilir.

Karın şeklindeki değişiklikler başkaları tarafından artık fark edilebilir. Rahminizin üst kısmını göbek deliğinizin 10-12 santimetre altında hissedebilirsiniz.

Bebeğin ne kadar büyüdü?

Bu haftanın sonunda bebeğiniz 12 cm uzunluğunda ve 57 gram ağırlığında olacak.

Bebeğinizin gelişimi ne durumda?

Bebeğinizin cildi çok incedir ve kan damarları aslında ciltten görülebilir. Bebeğinizin kulakları dışarıdan gelişmeye ve daha tanınabilir duruma geldi. Bebeğinizin gözleri kafanın kenarlarından normal yerlerine doğru ilerliyor.

Bebeğin kemikleri sertleşmeye başladı. Bu yaştaki bebeklerin de ultrason resminde başparmaklarını emdikleri görülebilinirr.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Doktorunuz, doğum öncesi randevularınızda fundus yüksekliğinizi ölçmeye başlayacaktır. Bu, kasık kemiğinizin üst kısmı ile rahminizin tepesi arasındaki mesafedir. Ayrıca bebeğinizin ultrasonografik görüntülerini görebilirsiniz. Doktorunuz gerektiğinde sizden bazı tetkikler isteyebilir.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

Birçok kadın hamilelik sırasında uyku pozisyonları hakkında soru sorar. Yan yatarak uyumaya başlamak en iyisidir. Bu en konforlu ve sağlıklı uyku pozisyonudur. Sırt üstü uyumak, rahminizin alt bedeninize ve bebeğinize kan sağlayan aort ve inferior vena cava gibi büyük damarlara baskı yapmasına dolayısıyla kan akımında azalmaya neden olur. Ayrıca hamileliğin ilerleyen haftalarında, bupozisyon nefes almanızı da zorlaştırabilir. Karın üstü uyumak ise rahminize fazladan baskı yapar ve bundan kaçınılmalıdır.

Yan uyumanın en kolay yolu birkaç ekstra yastık veya hamilelik yastığı kullanmaktır. Hamilelik yastığı tüm vücudunuzu destekler. Birçok kadın sırtlarının arkasına ve dizlerinin arasına rahat yastıklar yerleştiriyor.

Baba adayları için ipuçları:

Eşinizin gece konforlu uyumasına yardımcı olun. Rahat edebilmesi için yastıklarını ayarlamasına yardım edin. Yataktan hemen önce ayak masajı veya sırt masajı yapmayı teklif edin, böylelikle çok rahat ve daha kolay uyuyabilir. Gece ya da sabahtan olmadan ayağa kalkarsanız, uykusuna duyarlı olun ve uyandığında uykuya dalmasının uzun bir zaman alabileceğini unutmayın.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234