Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Gebeliğin 26. Haftası

Bu ikinci üç aylık dönemin son haftası. Zaman geçmiyor gibi görünebilir, ancak bebeğinize bir hafta daha yakın olduğunuzu unutmayın.

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Rahiminizin üst kısmı artık göbek deliğinizin yaklaşık 6,3 cm üzerinde hissedilebilir. Rahminiz hamileliğinizin geri kalanı boyunca haftada yaklaşık 1,25 cm büyüyecek. Kilonuzu hamileliğiniz boyunca takip edip dengeli bir diyet yaptığnızda, kilo alımınız 7,25 ila 12 kg arasında olmalıdır.

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

Bebeğiniz yaklaşık 35.6 cm uzunluğunda ve 760 gram ağırlığındadır.

Bebeğinizin gelişimi ne durumda?

Bu aşamada meydana gelen gelişme küçük ve önemsiz görünebilir, ancak bebeğiniz doğum için hazırlandığı için çok önemlidir. Kulaklardaki sinirler gelişmekte ve bebeğinizin daha tutarlı bir şekilde seslere cevap vermesine izin verecektir.

Ayrıca bebeğiniz akciğer gelişimini sağlayan amniyotik sıvıyı yutmaya devam ediyor.Bebek erkekse  testisleri karnından skrotumuna inmeye başladı.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

Bir sonraki doğum öncesi randevunuz sırasında aşağıdaki testler ve tartışmalar için hazırlıklı olmalısınız:

  • Çeşitli kan testleri
  • Rh negatif (Rh Faktörü) için antikor tayini
  • Gestasyonel diyabetin teşhisi için glikoz tolerans testi
  • Doğum sonrası beslenme ve iyileşme
  • Kordon kanı bankacılığı
  • Braxton-Hicks kasılmaları

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

FDA, balıklardaki cıva düzeylerine ilişkin önceki endişelere rağmen hamile, emziren veya hamile olmayı planlayan kadınların daha fazla balık tüketmesini tavsiye etmektedir. FDA, haftada yaklaşık 2 ila 3 porsiyon balık olan bir beslenmeyi önerir. Somon, tilapia, karides, ton balığı (konserve),morina, hamsi ve yayın balığı gibi civa değerleri düşük balıkları seçmek akıllıca olur.Cıva miktarı yüksek olduğu için hamile veya emzirirken yenmemesi gereken dört balık türü vardır. Bunlar arasında Meksika Körfezi'nden çıkan çini balığı, köpek balığı, kral uskumru ve kılıç balığıdır.

Baba adayları için ipuçları:

Eşiniz ikinci trimesterin sonuna ulaştığında, daha az çekici hissetmeye başlayabilir. Gerçekten ne kadar güzel olduğunu ona hatırlatmanız  önemlidir. Bu hafta,  özel bir gezi planlayarak ona özel hissettirrin.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234