Dr. Fatih AdanacıoğluMenü

Gebeliğin 24. Haftası

Bebeğinizin gelişimi şimdi hızla devam ediyor ve bebeğinizle sadece 16 kısa haftada buluşacaksınız!

Vücudunuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

Artık rahminizin üst kısmını göbek deliğinden yaklaşık 5 cm yukarıda hissedebilirsiniz. Karın ve memelerinizdeki cilt esniyor, bu da bu bölgelerin kaşınmasına neden olabilir. Çoğu kez kaşıntılı deriye kuru cilt neden olabilir.

Kaşıntılı ve / veya kuru ciltler varsa, nemlendirici veya losyon kullanın. Hamileliğiniz sırasında gözleriniz daha hassas ve kuru olabilir. Bu rahatsızlıkların bir kısmını, gözlerinizi nemli tutmak için yapay gözyaşı kullanarak hafifletebilirsiniz.

Bebeğiniz ne kadar büyüdü?

Bebeğiniz  30 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 600 gr  ağırlığındadır.

Bebeğinizin gelişimi ne durumda?

Bebeğinizin beyni şu anda hızla büyüyor. Dilinde tat tomurcukları da oluşur ve akciğerler daha gelişmiş ve karmaşık hale gelmiştir. Ana akciğerin dalları, yüzeylerinde aktif madde üretecek özel hücrelerin yanı sıra oluşmaya başlar. Hava keselerinin kolayca şişmesi için yüzey aktif maddesi olan sürfaktan gereklidir.Gününden erken doğan bebekler genellikle nefes almakta zorlanırlar, çünkü bu hücreler yeterli miktarda sürfaktan üretecek kadar zamana sahip değildir.

Bu hafta için ne plan yapmalısınız?

24 ila 28 hafta arasında, çoğu sağlık hizmeti sağlayıcıları şeker yükleme testi gerçekleştirir. Bu test gestasyonel diyabet taramasıdır. Gestasyonel diyabet, vücudun hamilelik sırasında şeker seviyelerini düzenlemek için yeterli miktarda insülin üretmediği geçici (çoğu durumda) diyabet formudur.

Gebelik şekerinin İşaretleri ve semptomları şunlardır:

  • İdrarda şeker (tam idrar tahlilinde ortaya çıkar)
  • Normalden fazla susama
  • Sık idrara çıkma
  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı

Tüm gebelerin yaklaşık% 2-5'inde gestasyonel diyabet gelişir. Doktorlar, 24. ve 28. haftalar arasında gestasyonel diyabet için test yaparlar çünkü plasenta, insülin direncine neden olabilecek çok miktarda hormon üretir.Eğer sonuç yüksek seviyelerde gelirse, gestasyonel diyabet tanısını doğrulamak için daha fazla test yapılacaktır.

Hamileliğinizi daha iyi hale getirmek için ipuçları:

Mide ekşimesi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, gün boyunca daha küçük öğünler yemeyi deneyebilirsiniz. Birçok kadın günde beş ya da altı küçük öğün yediklerinin, yaşadıkları mide ekşimesini azalttığını söylüyor. Mide yanması ayrıca gece geç saatlerde atıştırmaların ve öğünlerin atlanmasıyla azaltılabilir.

Baba adayları için ipuçları:

Romantik bir kaçış planlayın.İkinizin her zaman gitmek istediği bir yere veya önem ve  anlamı olan bir noktaya olabilir.

HASTA YORUMLARI
Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234