Dr. Fatih AdanacıoğluOPR. DR. FATİHADANACIOĞLUMenü

Babalık Testi

Babalık Testi

Babalık Testi Adana

Herkes anne baba olmalı ve bu güzel duyguyu yaşamalıdır. Kimse kendi evladından şüphe duymak istemez. Ancak bazen yaşanan olaylar karşısında insanlar şüpheye düşebilmektedir ve acaba bu çocuk benden mi diye düşünmektedir. Anne kendi doğum yaptığı için çocuğunun kendi öz evladı olduğunu kesin olarak bilmekteyken babanın böyle bir durumu yoktur.

Eski zamanlarda bu şekil şüpheler insanın içini kemirirdi ama artık teknoloji çok gelişti ve artık şüphe duyulan bu çocuk benim mi? Babası ben miyim? sorularının kesin cevabı verilebilmektedir. Sorunuzun cevabı yapılacak DNA testinde saklı.

Bitirdiğiniz bir ilişkiden yılar sonrası eski sevgiliniz karşınıza çıkıp bu çocuk senin dediğinde yine DNA testi sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Ya da doğum anında bebeğinizin karıştığına yönelik ciddi şüpheleriniz var ise babalık testi (DNA testi) ile sorununuza cevap bulacaksınız.

ÖNEMLİ NOT: Yazımız okuyucularımızı bilgilendirme amaçlıdır. Kliniğimiz bünyesinde DNA testi uygulanmamaktadır. Genetik laboratuarlar genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir de bulunmaktadır.

DNA (Babaklık Testi) Bilgilendirme

Babalık Testi Nedir? (DNA Testi)

Her baba evladı olduğu zaman mutluluktan havaya uçar. Evladını sever, onun büyümesi için, iyi bir yaşam standardına sahip olması için elinden geleni yapar. Çocuğuyla birlikte üzülür, onunla birlikte mutlu olur. İstenmeyen bazı olaylar neticesinde babanın içine bu çocuk benden mi ? şeklinde kuşku düşebilir.

İşte bu babanın içini kemiren ve çoğu zaman hayatını alt üst eden bir gelişmedir. Ya da biten ilişkinizden hemen sonra eski sevgilinizin hamile olduğu haberinin aldınız, aklınıza direk bu çocuk benden mi sorusu gelecektir.

İşte babalık testi (DNA testi) ile bunun cevabını artık çok kolay öğrenebilmektesiniz. Şöyle açıklayabiliriz. Her insanda iki tane gen zinciri bulunmaktadır ve bizler bu gen zincirlerinin bir tanesini annemizden diğerini babamızdan almaktayız. Bu alınan genlerden bir tanesinin bile farklı çıkması demek biyolojik olarak o baba veya anneden olmadığı anlamına gelmektedir. İşte DNA testi bu mantıkla çalışır.

Kimler Babalık Testi Yaptırabilir?

Herkesin merak ettiği bir soru. Eğer sizin de aklınızda bir kuşku var ise bu test ile aklınızdaki sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Peki babalık testi nasıl yapılır? Saç kılı ile test yapılır mı? Ya da kullandığı yemek kaşığı olur mu? Yine herkesin en çok merak ettiği konulardan biridir. Test yaptırma materyallerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bizzat çocuğun ve babasının kanı ile,
  • Eğer daha bebek o zaman yanağın iç kısmında alınan yanak içi sürüntüsü ile,
  • Yahut saç örneği, tırnak parçası, ağzın değdiği pipet, kullanılan bardak vs. gibi materyaller ile de test yapılmaktadır. Ancak daha garanti sonuç için kan testi ve yanak içi sürüntü yöntemi en uygundur.

Babalık Testi İçin Annenin Onayına Gerek Var Mıdır?

En çok merak edilen konulardan biri de budur. Diyelim ki siz bir ilişki yaşadınız ve ayrıldınız. Yıllar sonra eski partneriniz karşınıza çıktı ve yanında duran çocuğun sizin çocuğunuz olduğunu söyledi.

Siz baktınız evet çocuğun yaşı ortalama sizin ilişkiniz olduğu tarihe denk geliyor ama olabilir mi? Çocuk sahibi olmak bu kadar kolay mı? İşte siz bu durumda eğer eski sevgiliniz ile ilişkinizi ispat edebilirseniz dava açabilir ve babalık testi isteyebilirsiniz. İşte o zaman annenin onayı olmadan test yapılır. Yine normal şartlarda 18 yaşından reşit olan genç çocuk kendi iradesiyle bu testi yaptırabilmektedir.

Babalık Testi (DNA TESTİ) Kesin Doğru Mudur?

Sonuç ne olursa olsun yaşanılan hayal kırıklığı yahut alınan güzel haber sonucunda her baba öncelikle aklını kemiren sorundan kurtulduğu için mutludur. Ancak bu sefer de acaba sonuç doğru mu? Acaba bir karışıklık oldu mu? diye içlerinden geçirmektedirler. Bu konuda yapılan testler güvenilir merkezlerde yapılması kaydıyla %99 kadar doruluk payı vardır. Sizlerde aklınızı kemiren böyle bir sorun var ise çözüme gitmelisiniz.

Babalık Testi Yaptırdığım Ortaya Çıkar Mı?

Özellikle DNA testlerini yaptırdıktan sonra kadın yahut erkek bir taraftan da bunun ortaya çıkmasından korkabilirler. Sonuç ne olursa olsun böyle bir durum ile yargılanmak istemezler. Ancak özellikle DNA testi çok gizli bir testtir. Ve bu testin sonucu yaptıran kişi dışında kimseyle paylaşılmamaktadır.

Babalık Testi Fiyatı

Babalık testi fiyatı son teknolojik donanımla yapılan bir testtir. Fakat çok uçuk rakamlar değildir. Genetik laboratuarlardan fiyat bilgisi alabilirsiniz.

HASTA YORUMLARI
Op. Dr. Fatih AdanacıoğluDr. Fatih AdanacıoğluKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 1234